Έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του

από Αντώνης Γκάτζιος

Ιδανικός αυτόχειρας αποδείχτηκε ο ΑΡΗΣ στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη έφερε το ματς στα μέτρα της, προηγήθηκε με 10 πόντους, όμως στην τέταρτη περίοδο… κοιμήθηκε και ηττήθηκε με 71-77.

Για δύο περιόδους ο ΑΡΗΣ έπαιξε τη γνωστή του άμυνα και “στραγγάλισε” τον ΠΑΟΚ. Όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο λες και έπεσε ο διακόπτης. Με τον Τέρνερ να πετυχαίνει 13 πόντους και τους γηπεδούχους να πελαγοδρομούν και στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ έκανε επιμέρους 10-26 και πήρε τη νίκη.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Φλιώνη, Τσάλμερς, ΝτεΚόζι, Κουζέλογλου και Ντραγκίτσεβιτς. Η αρχή για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν πολύ κακή. Χωρίς λύσεις στην επίθεση και με τον αντίπαλο να πληγώνει μέσα στη ρακέτα, αλλά και τον Καμπερίδη να ευστοχεί από τα 6.75, ο ΠΑΟΚ έκανε το 4-14. Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να χτυπήσει μέσα στο καλάθι και σκόραρε μόνο με τους Ντραγκίτσεβιτς, Μιλόσεβιτς, για να μειώσει σε 8-14. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σκοράρουν με άνεση και έφτασαν στο +12 (8-20). Ο πρώτος πονοκέφαλος για τον Καμπερίδη ήταν τα τρία φάουλ του Μιλόσεβιτς, όμως με την είσοδο του Λιτλ ο ΑΡΗΣ βρήκε κάποιες λύσεις και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 18-26.

Ο ΑΡΗΣ με πιο χαμηλό σχήμα βελτίωσε την άμυνά του, και μάλιστα εντυπωσιακά. Με τον Φλιώνη να σκοράρει και τους περιφερειακούς να προκαλούν ασφυξία στους αντίστοιχους του ΠΑΟΚ, οι «κιτρινόμαυροι» άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Ο Λιτλ βρήκε τη λύση έξω από τα 6.75 και ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 24-28λ Με τέσσερις πόντους του Τσάλμερς και τον 7ο πόντο από τον Φλιώνη, ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε για πρώτη φορά στο ματς σε 33-33 και το ημίχρονο έληξε στο 3737, με τον αρχηγό του ΑΡΗ να πετυχαίνει 9 από τους 19 πόντους της ομάδας του στη δεύτερη περίοδο.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο όπως… βγήκε από το δεύτερο. Με ένα σερί 9-0 και βγάζοντας ωραίες φάσεις και στον αιφνιδιασμό, έκανε ένα σερί 9-0 και πέρασε με 48-41. Ο ΠΑΟΚ με τον Γκρίφιν ουσιαστικά εκτός αγώνα λόγω της άμυνας του ΑΡΗ ασφυκτιούσε επιθετικά και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +11 (54-43). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει και μείωσε σε 56-51, όμως Σταμάτης και Ντραγκίτσεβιτς έγραψαν το 61-51 στο 30’, με τον ΑΡΗ να κάνει επιμέρους 24-14 στην τρίτη περίοδο.

Ο ΑΡΗΣ δεν ξεκίνησε καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Τέρνερ με 7 σερί πόντους έριξε τη διαφορά στους 5 (63-58). Οι «κιτρινόμαυροι» έδειχναν πελαγωμένοι στην επίθεση και ο ΠΑΟΚ με τον 9ο πόντο του Τέρνερ πέρασε με 63-66. Ο Αμερικανός των φιλοξενούμενων έφτασε τους 13 πόντους στην 4η περίοδο και έκανε το 65-70. Όμως παρά την τεχνική ποινή για… θέατρο στον Τσάλμερς, ο ΑΡΗΣ έκανε ένα 4-0 και με κλέψιμο μείωσε σε 69-70 στα 1’.39΄΄ πριν από το τέλος.

Ο ΝτεΚόζι ήταν αυτός που έβαλε τον ΑΡΗ μπροστά με 71-70, όμως ο Κάρτερ με μακρινό τρίποντο έγραψε το 71-73. Ο Λιτλ πήρε τραβηγμένη επιλογή, αστόχησε και στα 23’’ ο Μπιτς με βολές έκανε το 71-75. Ο ΝτεΚόζι έκανε άλλη μία κακή επιλογή και όλα κρίθηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

ALLABOUTARIS TV! ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΙΣ 20:00 ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ALLABOUTARIS.GR ΣΤΟ YOUTUBE!