Αυτοκρατορική επιβολή (63-68) (video)

από Haris Mol

Ο ΑΡΗΣ έδειξε το αληθινό του πρόσωπο και πήρε μία σημαντική νίκη η οποία τον στέλνει σε τροχιά εξάδας. Οι «κίτρινοι» με εκπληκτική άμυνα και με κορυφαίους τους Πελεκάνο, Αθηναίου και Βεζένκοφ επικράτησαν μέσα στην Ν. Σμύρνη του Πανιωνίου με 63-68, έχοντας να αντιμετωπίσουν και εχθρική διαιτησία.

Ο Πελεκάνος ξεκίνησε… ζεστός επιθετικά και έδωσε λύσεις για να προηγηθεί ο ΑΡΗΣ με 6-8. Ο Πανιώνιος απάντησε με ένα σερί 7-0 (13-8), με τον Μποχωρίδη να αναλαμβάνει δράση και οι «κίτρινοι» να κλείνουν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο με 15-16.

Στην δεύτερη περίοδο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο μιας και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με  23-20 και με 29-23, πριν ο ΑΡΗΣ αντιδράσει και με ένα σερί 7-0… προσπεράσει στο σκορ (29-30) στο 19ο λεπτό, με το ημίχρονο να τελειώνει με 33-31 υπέρ του Πανιωνίου.

Στην τρίτη περίοδο οι διαιτητές πήγαν να… χαλάσουν το παιχνίδι, με τα σφυρίγματα τους σε βάρος του ΑΡΗ. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 36-31 αλλά η άμυνα του ΑΡΗ ήταν το δυνατό του σημείο, αυτό το οποίο του έδωσε το δικαίωμα να επιστρέψει στο σκορ και μάλιστα με ένα επιμέρους σερί 10-2 να προηγηθεί με 38-41 στο 25ο λεπτό. Οι «κίτρινοι» διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (44-50), έχοντας δεχθεί μόλις 11 πόντους.
Ο Πανιώνιος προσπάθησε για την αντεπίθεση, με τους διαιτητές να χρεώνουν με ανύπαρκτα φάουλ τους παίκτες του ΑΡΗ. Όμως η άμυνα των «κιτρίνων» παρέμεινε το μεγάλο «όπλο» για την νίκη.

Ο Αθηναίου άρχισε να παίρνει προσπάθειες και να σκοράρει  με την διαφορά να πηγαίνει στους επτά πόντους (49-56) στο 35ο λεπτό. Ο Πανιώνιος μείωσε σε 57-60, όμως ο Βεζένκοφ ως… ψυχρός εκτελεστής με τρίποντο έκανε το 57-63 στο 38ο λεπτό.  Ο Πανιώνος μείωσε σε 61-63 στο 39ο λεπτό, όμως ο Αθηναίου φρόντισε να… τελειώσει τα όνειρα των γηπεδούχων για την νίκη. Αρχικά με ένα τρίποντο κάνοντας το 61-66 στα 42 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και μετά με δύο  βολές (63-68) στα 21 δευτερόλεπτα, σκορ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-31, 44-50, 63-68.

Πανιώνιος: ΜακΚάλουμ 10 (1), Ντούβνιακ 3 (1), Κάρτερ 16 (2), Μίλμπουρν 3, Αθανασούλας 2, Μπατής 5 (1), Σκορδίλης 2, Μίσελ 7, Σίμτσακ 3, Κυρίτσης, Σαλούστρος 2.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 10, Χαντ 1, Πελεκάνος 15 (1), Γκίκας, Τσακαλέρης 2, Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 4, βεζένκοφ 13 (3), Σαρικόπουλος 3, Μούρτος 2, Αθηναίου 16 (2).