Το πάλεψε όσο μπόρεσε ο… ελληνικός ΑΡΗΣ (71-59) στο ΟΑΚΑ

Χωρίς ξένους μιας και ο Τζέρεμι Χαντ ήταν τραυματίας αλλά και χωρίς τους Πελεκάνο και Τσακαλέρη ο ΑΡΗΣ πάλεψε στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναικό όσο μπόρεσε και ηττήθηκε με 71-59.

Ο ΑΡΗΣ πήγε στο ΟΑΚΑ χωρίς τους Πελεκάνο, Τσακαλέρη και Χαντ, με τον βαθμό δυσκολίας να είναι εξαιρετικά μεγάλος.
Αρχικά οι «κίτρινοι» αιφνιδίασαν τον Παναθηναικό και με κορυφαίο τον Ασημακόπουλου κατάφεραν να μειώσουν αρχικά σε 10-9 στο 5ο λεπτό αλλά και να προηγηθούν με 10-14 στο έβδομο κάνοντας ένα σερί 9-0 κόντρα στους γηπεδούχους. Η συνέχεια όμως ανήκε στον Παναθηναικό ο οποίος έκλεισε προηγούμενος το πρώτο δεκάλεπτο με 20-16 και στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να αυξήσει την διαφορά του από τον ΑΡΗ. Ο Παναθηναικός προηγήθηκε με 32-22 στο 14ο λεπτό και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +16 (44-28), με τους «κίτρινους» να έχουν πρόβλημα στην άμυνα αλλά κυρίως στην επίθεση.
Στην τρίτη περίοδο η είσοδος Σαρικόπουλου έδωσε λύσεις στον ΑΡΗ μιας και ο Έλληνας σέντερ πέτυχε 8 πόντους από τους 12 των «κιτρίνων», με την διαφορά να πηγαίνει στους 20 πόντους (60-40).
Το τέταρτο δεκάλεπτο χρησιμοποιήθηκε από τους δύο προπονητές ως ευκαιρία για να δώσουν χρόνο στους νεαρούς παίκτες και να δοκιμάσουν σχήματα. Ο ΑΡΗΣ κατάφερε στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα να μειώσει την διαφορά φτάνοντας την μέχρι τους 12 (71-59) στο τέλος.
Παναθηναικός: Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 6 (2), Φώτσης 6 (2), Ούκιτς 11, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 3 (1), Γκιστ 4, Παππάς 5, Γιάνκοβιτς 9 (1), Διαμαντάκος, Μασιούλις 2, Ράιτ 15.
ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης, Γκίκας 2, Ασημακόπουλος 7 (1), Χαρίσης 6, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 13, Σαρικόπουλος 12, Μούρτος 8, Αθηναίου 7 (1),Μήτογλου 4.