Αντίο… εξάδα για τον ΑΡΗ

Ο ΑΡΗΣ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις απουσίες του Ολυμπιακού,βρέθηκε να προηγείται με 5 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά τελικά έχασε με 59-64 και ουσιαστικά είναι απίθανη η έκτη θέση.

Ο ΑΡΗΣ και συγκεκριμένα ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ ξεκίνησε… ζεστός και με εννέα πόντους από τους 11 της ομάδας του έκανε το 11-9 στο πέμπτο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός φάνηκε επηρεασμένος από τις απουσίες και ο ΑΡΗΣ μπόρεσε να προηγηθεί με πέντε πόντους (16-11), πριν το 18-17 του 10ου λεπτού. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 18-20 και με 28-32, με τον Μποχωρίδη να παίρνει την… σκυτάλη στο σκοράρισμα και χάρη στους πόντους του αλλά και ένα τρίποντο του Πελεκάνου, 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με40-36 στο 20ο λεπτό.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες πρόσεξαν περισσότερο την άμυνα ενώ επιθετικά ήταν άστοχες με αποτέλεσμα  το θέαμα να μην είναι καλό. Ο ΑΡΗΣ προσωρινά με τρίποντο του Γκίκα κατάφερε να ξεφύγει με 47-43 ενώ ο ίδιος παίκτης με νέο τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 52-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Ο Μούρτος έδωσε λύσεις και ο ΑΡΗΣ βρέθηκε στο +5 (56-51). Αλλά κάπου εκεί τους… έπιασε «μπλακ άουτ» μιας και ο Ολυμπιακός πίεσε και ο ΑΡΗΣ είχε πρόβλημα. Η είσοδος του Ντάνστον δημιούργησε πρόβλημα και η διαφορά… εξαφανίστηκε ενώ ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 11-3 για να φτάσει στην νίκη με 59-64.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 8, Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 6 (2), Ασημακόπουλος, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 15 (1), Σαρικόπουλος 2, Μούρτος 8, Αθηναίου 5 (1).

Ολυμπιακός: Πέτγουει 5 (1), Ντάνστον 17, Περπέρογλου 2, Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 8 (1), Κόλινς 2, Σίμονς 1, Λοτσέσκι 15 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 7 (1),Καβαδάς 4.