Πέρασε σαν… σίφουνας από την Χαλκίδα

Ζωντανός στο κυνήγι της 6ης θέσης παρέμεινε ο ΑΡΗΣ ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας στην Χαλκίδα του Ικάρου με 77-88 έχοντας για κορυφαίους τους Πελεκάνο (25), Μποχωρίδη (19) και Βεζένκοφ (14).

Οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς μπήκαν… σεληνιασμένοι και από το πρώτο δευτερόλεπτο έδειξαν την ανωτερότητα τους προηγούμενοι με 0-9 στο δεύτερο λεπτό. Ο Ίκαρος δεν  μπόρεσε να αντιδράσει, με τον ΑΡΗ να είναι «καυτός» επιθετικά με την διαφορά να φτάνει γρήγορα στους δέκα πόντους (2-12 στο 4ο λεπτό). Οι «κίτρινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με την διαφορά να φτάνει στους 18 πόντους στο 7ο λεπτό (7-25), αλλά και στους 20 πόντους (16-36), πριν το 19-36 της πρώτης περιόδου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με έμφαση στην άμυνα, μένοντας και οι δύο άποντες για περίπου τρία λεπτά. Κάπου εκεί οι «κίτρινοι» άρχισαν και πάλι να σκοράρουν και έχοντας εξαιρετικά ποσοστά προηγήθηκαν με 28-46 στο 18ο λεπτό και με 33-52 στο τέλος του ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τον Ίκαρο πάντως να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά. Με τρίποντο του Πελεκάνου οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 16 πόντους (44-60) στο 25ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 58-72 στο τέλος της περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ δυσκολεύονταν επιθετικά, με τον Ίκαρο να μειώνει μετά από αρκετή ώρα κάνω από τους δέκα πόντους (73-81) στο 36ο λεπτό. Όμως οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν την νίκη να τους φύγει, έκαναν ένα επιμέρους 7-2 και έστειλαν την διαφορά πάλι στους 13 πόντους (75-88), πριν το τελικό 77-88. Τα δεκάλεπτα: 19-36, 33-52, 58-72, 77-88.
Ίκαρος Χαλ.:  Ρόμπερσον 8 (2), Γούνταλ 5 (1), Άσκα 20 (1), Μανωλόπουλος 8 (2), Σάτον 17, Γκαγκαλούδης 17 (3), Σπανός,  Βουγιούκας, Δεμερτζής, Ρίτσαρντς 2.
ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 19 (2), Πελεκάνος 25 (3), Γκίκας 8 (1), Ασημακόπουλος, Χαρίσης 6 (12ρ.), Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 14 (10ρ.), Σαρικόπουλος 4, Μούρτος 12 (1).