"Αυτοκτόνησε" στην Ρόδο

Ο ΑΡΗΣ ήθελε την νίκη για να τερματίσει στην έκτη θέση αλλά αυτή δεν ήρθε ποτέ μιας και ο Κολοσσός επικράτησε με 72-69, με τρίποντο του Παπαντωνίου στην εκπνοή και έτσι τώρα οι "κίτρινοι" θέλουν ήττα του ΚΑΟΔ για να αποφύγουν την έβδομη θέση.

Ο ΑΡΗΣ θέλησε από την αρχή να πάρει το προβάδισμα και το κατάφερε χάρη στον Βεζένκοφ (4-5 και 12-18) με τους Ροδίτες να μειώνουν στο τέλος της πρώτης περιόδου σε 16-18.

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 16-21 στο 11ο λεπτό και διατηρήθηκαν στην θέση του… οδηγού για ολόκληρο το δεύτερο δεκάλεπτο, με την διαφορά να παραμένει στους πέντε πόντους (30-35 στο 18ο), με τον Κολοσσό όμως να ισοφαρίσει το τέλος του ημιχρόνου (39-39).

Η τρίτη περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για τον ΑΡΗ ο οποίος βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει, μιας και ο Κολοσσός προηγήθηκε με 49-43 αλλά και με 61-53 στο στο 28ο και να κλείσει προηγούμενος το τρίτο δεκάλεπτο με 63-56 με ένα επιμέρους σκορ 10-3.

Οι παίκτες του Μίνιτς αντέδρασαν στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου όταν με ένα σερί 10-2 κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν αλλά και να προηγηθούν με 65-66. Ο Μούρτος έκανε το 67-67 αλλά και το 67-69 στο 37ο λεπτό, με τον Κακαρούδη να ισοφαρίζει σε 69-69.

Αστοχία από τον ΑΡΗ με τον Κολοσσό να… τιμωρεί αφού ο Παπαντωνίου με τρίποντο, ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος έκανε το 72-69, το οποίο έμελλε να ήταν και το τελικό αποτέλεσμα μιας και ο Πελεκάνος δεν πρόλαβε ούτε να επιχειρήσει σουτ στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 39-39, 63-56, 72-69.

Κολοσσός Ρ. (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 9 (1), Τσαρ 3 (10, Γεωργαλής 3, Χόπκινς 7, Σμιθ 6, Στεφανίδης 3 (1), Σίμπσον 10,Τσάμης 2, Κακαρούδης 14 (1), Πάντιτς 8, Νατζφέι 4.

ΑΡΗΣ (Μίνιτς) Μποχωρίδης 18 (3), Χαντ, Πελεκάνος 17 (3), Γκίκας, Ασημακόπουλος2, Χαρίσης 8,  Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 16 (2), Σαρικόπουλος 2, Μούρτος 6 (1).