Διαιτητικό «έγκλημα» και επανάληψη αγώνα

Την επανάληψη του αγώνα της Λούντβιγκσμπουργκ με την Μπάγερν μετά από ένα εγκληματικό λάθος των διαιτητών αποφάσισε η γερμανική λίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 82-75 ωστόσο σε ένα κρίσιμο χρονικά σημείο έγινε ένα λάθος που άλλαξε την ροή του αγώνα.

Με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν 73-71 και 1:28 να απομένει για το τέλος, καταλογίστηκε φάουλ του Τέιλορ στον Στόκτον, που οδηγήθηκε στις βολές. Ο γιος του θρύλου του ΝΒΑ ευστόχησε στην πρώτη βολή, αλλά η διαιτητής πείστηκε από τον Σάφαρτσικ πως το φάουλ είχε γίνει σε άλλον παίκτη. Εκείνη ακύρωσε τη βολή του Στόκτον και έδωσε την μπάλα στην Μπάγερν με μια πρωτοφανή απόφαση.

Οι γηπεδούχοι έκαναν επίσημη διαμαρτυρία και η γερμανική λίγκα τους δικαίωσε ορίζοντας την επανάληψη του αγώνα αύριο Τετάρτη.

ALLABOUTARIS TV! ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΙΣ 20:00 ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ALLABOUTARIS.GR ΣΤΟ YOUTUBE!