Νίκη για την ΑΕΚ επί του Ιωνικού

Χάρη στην άμυνα, η ΑΕΚ πήρε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στην Stoiximan Basket League, νικώντας στην Νίκαια με 65-59 τον Ιωνικό, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, έχοντας σε τρομερή μέρα -και στις δύο πλευρές του παρκέ- τον Γκρίφιν (14π., 4ρ., 1 ασ., 4 τάπες)!

Στο 3-2 πλέον η «Ένωση», η οποία θα πάει με καλή ψυχολογία στη Λετονία για τον «τελικό» με τη Ρίγα. Σημείο-«κλειδί» στο ματς, η double team άμυνα που έπαιξε στη 2η περίοδο ο Στέφανος Δέδας πάνω στον υπερηχητικό, για ακόμα ένα παιχνίδι, Τζέρμαν (24π.). Η ΑΕΚ έφτασε να προηγείται μέχρι και με 16 πόντους (34-50) στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ιωνικό (στο 1-4) να το γυρνά με άμυνα ζώνης και μειώνει στους δύο (52-54) στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 28-38, 43-52, 59-65.