«Τρία στα τρία» για τον ΑΡΗ

Ο ΑΡΗΣ κέρδισε και το τρίτο φιλικό του, αυτή την φορά απέναντι στην Ακαντέμικ, με 86-85 και κορυφαίο τον Τόμας που πέτυχε και τις νικητήριες βολές. Βέβαια το αποτέλεσμα μικρή σημασία έχει, με τους «κίτρινους» να παίζουν καλό μπάσκετ κατά διαστήματα.

Ο ΑΡΗΣ έδειξε ότι φέτος θα… τρέξει με «αιχμές» τους Τόμας και Ριντ που έδειξαν τις επιθετικές τους αρετές. Ο Νέιμικ μέσα στην ρακέτα κάνει σημαντική δουλειά, αμυντικά και στα ριμπάουντ ενώ μπορεί να… τελειώσει και φάσεις στην επίθεση. Ο Πάσαλιτς θέλει χρόνο για να μπει στην λογική του ρόλου του σκόρερ, ενώ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ θα είναι από τους πρωταγωνιστές.
Καλή η παρουσία και των υπολοίπων που αγωνίστηκαν στο χθεσινό φιλικό.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με την βασική του πεντάδα, με τον Δημήτρη Πρίφτη να βάζει τους Τόμας, Νέιμικ, Πάσαλιτς, Ριντ και Βεζένκοφ. Επιθετικά οι «κίτρινοι» έδειξαν συνεργασίες και ολοκλήρωσαν φάσεις αλλά αμυντικά παρουσίασαν αρκετά κενά τα οποία εκμεταλλεύτηκε η Ακαντέμικ. Οι παίκτες του ΑΡΗ βρέθηκαν από την αρχή πίσω στο σκορ με 9-15 και 17-19 στο έβδομο λεπτό, πριν το 19-27 του πρώτου δεκαλέπτου.
Η δεύτερη περίοδος ανήκε στον ΛαΜάρκους Ριντ ο οποίος πέτυχε συνολικά 14 από τους συνολικά 24 πόντους του ΑΡΗ. Ο Αμερικανός έδειξε τις επιθετικές του αρετές, είτε από το τρίποντο είτε με διείσδυση. Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν στο -16 (22-38), πριν αντιδράσουν και μειώσουν την διαφορά στους οχτώ πόντους (40-48), πριν το 43-53.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ βελτιώθηκε αμυντικά αλλά επιθετικά οι αλλαγές του Πρίφτη επηρέασαν την λειτουργία της ομάδας. Η διαφορά παρέμενε σταθερά άνω των 10 πόντων, μέχρι το 57-68 του 30ου λεπτού.
Στην αρχή της τέταρτης περιόδου ο ΑΡΗΣ βρέθηκε στο -17 (59-76), όμως κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση. Με «όπλο» την καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενοι τις αλλαγές της Ακαντέμικ, οι «κίτρινοι» άρχισαν να μειώνουν την διαφορά και με ένα σερί 17-4 μείωσαν σε 76-80 στο 37ο λεπτό. Ο Πάσαλιτς με τρίποντο μείωσε σε  81-83, ο Τόμας με «γκολ φάουλ» έκανε το 84-85 και ο Αμερικανός πήρε την τελευταία επίθεση, κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 86-85, μόλις ένα δευτερόλεπτο και επτά δέκατα πριν το φινάλε.
Τα δεκάλεπτα: 19-27, 43-53, 57-68, 86-85.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τόμας 17 (2), Ριντ 19 (3), Νέιμικ 9, Μούρτος 2,Πουλιανίτης, Σίμτσακ 3, Χαρίσης 2, Πάσαλιτς 14 (3), Γκίκας 5 (1), Βεζένκοφ 12 (1), Μανωλόπουλος 3 (1).
Ακαντέμικ (Άρσιτς): Λάρσον 9, Φράνσις 2, Κάρι 10 (2), Τόμας 16,Σμιθ 4, Γκρόζεφ, Μίνκοφ 13 (3), Μπάνεφ 6, Βεσελίνοφ 11 (3), Ίλιεφ.