Νίκη με… τετράποντο για ΤΣΣΚΑ

Αμφίρροπο παιχνίδι στο "Nick Galis Hall", με τους Ρώσους να αντιμετωπίζουν τον ΑΡΗ στον τελικό

Ο Βιτάλι Φριτζόν ήταν ο άνθρωπος στον οποίο οφείλεται, εν πολλοίς, η νίκη της ΤΣΣΚΑ Μόσχας επί του Παναθηναϊκού. Το τελικό 68-67 διαμορφώθηκε ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος, με τον Φριτζόν να ευστοχεί σε τρίποντο και να παίρνει και φάουλ από τον Γκιστ. Η βολή ήταν εύστοχη και η ρωσική ομάδα θα αντιμετωπίσει τον ΑΡΗ, το βράδυ της Κυριακής (21.00)

Η ΤΣΣΚΑ επέβαλλε αρχικά τον ρυθμό της και προηγήθηκε με 10-16 και με 15-26 στα μισά της δεύτερης περιόδου, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και στους δέκα πόντους για την ομάδα της Μόσχας. Ο Παναθηναικός μπόρεσε να αντιδράσει και να μειώσει την διαφορά στους τρεις πόντους (32-35) ενώ στην τρίτη περίοδο ισοφάρισε σε 48-48. Κάπου εκεί έγινε η… ανατροπή για τον Παναθηναικό ο οποίος με ένα σερί 12-2 έστειλε την διαφορά στους δέκα πόντους (60-50) στο 32ο λεπτό. Η διακοπή που υπήρξε λόγω βλάβης στο χρονόμετρο των 24 δευτερολέπτων και με το σκορ στο 60-52. Η ΤΣΣΚΑ μείωσε στα τελευταία λεπτά, ενώ ο Διαμαντίδης από τη γραμμή των βολών δεν ήταν ψύχραιμος με αποτέλεσμα με ½ να κάνει το σκορ 67-64, 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Φριντζόν πήρε την τελευταία επίθεση, έκανε προσποίηση στον Γκιστ και σούταρε με τον Αμερικανό να κάνει φάουλ, την στιγμή που η μπάλα έμπαινε στο καλάθι του Παναθηναικού. Ο Ρώσος ευστόχησε και στην βολή, κάνοντας το 67-68 μόλις ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος. Η κομπίνα του Παναθηναικού στην τελευταία επίθεση δεν πέτυχε και έτσι η ΤΣΣΚΑ πήρε το εισιτήριο για τον τελικό. Τα δεκάλεπτα: 10-14, 32-35, 54-50, 67-68.
Παναθηναικός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος  6, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 10 (1), Φώτσης 5 (1), Παππάς 11 (3), Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 10 (1), Μπατίστα 11, Διαμαντάκος 5.
ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Φρίντζον 13 (2), Νίκολς 11 (1), Τζάκσον 16, Μαρκοισβίλι 6, Κορόμπκοβ, Ζοζούλιν 6 (1), Στρέμπκοφ 4, Βορόντσεβιτς 4, Καούν 2, Χάινς 6.