Έπαιξε όσο χρειάστηκε για να κερδίσει…

Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να ξεπεράσει το… άγχος της νίκης και την πίεση από την τιμωρία που ανακοινώθηκε χθες για να κερδίσει τον Απόλλωνα Πατρών με 69-64 και κορυφαίους τους Ριντ,Αντεγκμπόγιε και Βεζένκοφ.

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να διώξει το άγχος του γηπεδούχου,έχοντας το προβάδισμα από την αρχή και τα κατάφερε με 8-4 και με 11-6. Ο Απόλλων αντέδρασε όμως και μπόρεσε να προηγηθεί για πρώτη φορά στον αγώνα με 13-14 πριν το 20-17 του πρώτου δεκαλέπτου με τον Πάσαλιτς να είναι ο κορυφαίος για τους «κίτρινους».

Στην δεύτερη περίοδο η «κοντή» πεντάδα του Πρίφτη αποτελούμενη από Σίμτσακ, Βεζένκοφ, Γκίκα,Πάσαλιτς και Αντεγκμπόγιε είχε αποτέλεσμα μιας και μετά το 29-30 ο ΑΡΗΣ έκανε ένα σερί 8-0 για να προηγηθεί με 37-30 και με 39-32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έμεινε άποντος για περίπου τρία λεπτά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά (39-36). Ο Ριντ ανέβασε την απόδοση του και οδήγησε τους «κίτρινους» σε ένα εκπληκτικό δίλεπτο, στην διάρκεια του οποίου έγινε ένα επιμέρους σερί 12-3 και η διαφορά πήγε στους 12 (51-39) στο 29ο λεπτό, πριν το 51-41 του 30ου λεπτού.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Πάτρα μείωσε εκ νέου σε 56-52.

Και πάλι χρειάστηκε η συνδρομή του Ριντ αλλά και του Αντεγκμπόγιε ώστε να γίνει ακόμα ένα καλό δίλεπτο προκειμένου η διαφορά να φτάσει και πάλι στους 11 πόντους (63-52)με ένα σερί 7-0. Η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (67-54), πριν το τελικό 69-64.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 39-32, 51-41, 69-64.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης); Πάσαλιτς 10 (2), Γκίκας 3, Ριντ 8, Χαρίσης 4,Καραθανάσης, Βεζένκοφ 13 (1), Νέιμικ 8, Μούρτος 4, Σίμτσακ 7, Αντεγκμπόγιε 12 (1).

Απόλλων Π. (Βετούλας): Αργυρόπουλος 3, Γκάλογουέι 8 (1), Πεν 6 (1),Φιτζπάτρικ 21 (2), Αντωνάκης, Μπατής 15 (3), Ελ Αμίν 4,Πελεκούδας 7, Μολφέτας.