Απέδρασε… με το διπλό ο ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 13 πόντους, αλλά στο τέλος… τα χρειάστηκε ώστε να φύγει με την νίκη από την Δράμα επικρατώντας με 70-74. Κορυφαίοι οι Αντεγκμπόγιε και Νέιμικ.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΔΡΑΜΑ: ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΜΟΥΡΕΛΗΣ

Ο ΚΑΟΔ με την δύναμη του Μίσελ προηγήθηκε με 10-7 αλλά η είσοδος του Νέιμικ άλλαξε τα δεδομένα για τον Άρη. Ο Αμερικανός σέντερ, σκόραρε, πήρε ριμπάουντ, έπαιξε άμυνα και οι «κίτρινοι» με ένα σερί 10-0 προηγήθηκαν με 10-17 στο 11ο λεπτό. Οι Δραμινοί δεν είχαν αντίδραση σε αυτή την ανοδική πορεία του Άρη, ο οποίος προηγήθηκε με 15-25 στο 15ο λεπτό. Ο Ριντ ανέβασε και αυτός ρυθμούς, ώστε να κρατήσει τον Άρη μπροστά στο σκορ. Ο ΚΑΟΔ αντέδρασε όταν μπήκε ο Ζάρας, ο οποίος σκόραρε και οβήθησε την ομάδα του στην αντεπίθεση ώστε να μειώσει σε 31-34 στο τέλος του ημιχρόνου με ένα επιμέρους 11-4.  Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΚΑΟΔ με ηγέτη τον Ζάρα προηγήθηκε με 35-34, όμως ο Άρης αντέδρασε με Τόμας και Βεζένκοφ αρχικά και μετά με τον Αντεγκμπόγιε ώστε να κάνει ένα σερί 9-0 και να προηγηθεί με 39-51 αλλά και με 45-58 στο 29ο λεπτό. Ο Ζάρας συνέχισε να κάνει… θαύματα μέσα στο παρκέ κρατώντας μόνος του τον ΚΑΟΔ και οδηγώντας τον στην αντεπίθεση. Μάλιστα οι Δραμινοί κατάφεραν να μειώσουν σε 66-70 αλλά και σε 70-72, μόλις 14 δευτερόλεπτα με τον Σπυριδωνίδη. Ο Μούρτος αστόχησε σε δύο βολές στα 11 δευτερόλεπτα, με τον Βεζένκοφ να κερδίσει το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ. Δεν έχασε την ευκαιρία να στείλει την διαφορά στους τέσσερις πόντους (70-74) στα εννέα δευτερόλεπτα. Ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να μειώσει και να μείνει ζωντανός,αλλά ο Άτκινς αστόχησε σε τρίποντο και ο ΑΡΗΣ πήρε την νίκη. Τα δεκάλεπτα: 10-14, 31-34, 46-58, 70-74.
ΚΑΟ Δράμας (Μέξας): Σλαφτσάκης 4, Βασόγιεβιτς 5, Τζόνσον 2, Γεωργάκης,Άτκινς 8, Όντομ 2, Σπυριδωνίδης5, Μίσελ 7, Ζάρας 26 (4), Λο 9 (1), Χρυσικόπουλος 2.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς, Γκίκας 6 (1), Ριντ 12 (1), Τόμας 12 (3), Βεζένκοφ 13 (12ρ.), Νέιμικ 12, Μούρτος 3, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 17 (2).