Από τον… παράδεισο, στην… κόλαση ο ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ αν και βρέθηκε στο +16 στην Αμαλιάδα, τελικά ηττήθηκε από τον Κόροιβο με 73-69, ένα δυνατό… χαστούκι για τον Πρίφτη και τους παίκτες του. Κορυφαίος ο Βεζένκοφ με 23 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικό ρόλο και οι βολές με 24/33 για τους νικητές έναντι 10/16 του ΑΡΗ.

Ο ΑΡΗΣ έκανε ονειρικό ξεκίνημα όταν προηγήθηκε με 0-5, ενώ όταν ο Κόροιβος μείωσε σε 4-5, η απάντηση των «κιτρίνων» ήταν ένα σερί 15-0 ώστε η διαφορά να φτάσει στους 16 πόντους (4-20) στο πέμπτο λεπτό με εξαιρετικούς επιθετικά Πάσαλιτς και Ριντ. Οι «κίτρινοι» διατήρησαν μία σημαντική διαφορά μέχρι το 9-25, αλλά οι γπηεδούχοι μείωσαν σε 14-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πάσαλιτς συνέχισε να οδηγεί τον ΑΡΗ με τον Βόσνιο να στέλνει την διαφορά στους 14 (17-31). Οι αλλαγές του Πρίφτη δεν φάνηκε να επηρεάζουν την ομάδα του, η οποία συνέχισε να έχει διαφορά άνω των δέκα πόντων (25-37). Κάπου εκεί όμως άρχισαν τα αμυντικά προβλήματα, με τον Κόροιβο να μειώνει σε 41-45 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βεζένκοφ άρχισε να σκοράρει και ο ΑΡΗΣ μπόρεσε να μπει δυνατά, κάνοντας ένα επιμέρους 9-2 για το 43-54. Αλλά και πάλι αυτή η διαφορά δεν έμεινε για αρκετή ώρα αφού οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 53-56 και σε 55-58 στο 30ο λεπτό.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τον Κόροιβο να περνάει για πρώτη φορά στο σκορ με 59-58 στο 32ο λεπτό. Ο Βεζένκοφ έκανε ότι μπορούσε, χαρακτηριστικό το γεγονός ότι σκόραρε μόνος αυτός στο τέταρτο δεκάλεπτο για τον ΑΡΗ. Με δικό του τρίποντο ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 66-67, αυτή θα ήταν όμως η τελευταία φορά. Ο «Σάσα» μείωσε σε 70-69 στα 44 δευτερόλεπτα. Ο Βασίλιεβιτς αστόχησε στα 22΄΄ αλλά οι «κίτρινοι» έχασαν το ριμπάουντ, κάνοντας φάουλ στον παίκτη του Κόροιβου, ο οποίος έκανε το 72-69 στα 16’’. Ο Τόμας αστόχησε σε τρίποντο ,φάουλ στον Κανονίδη με πέντε δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο παίκτης των γηπεδούχων αστόχησε και στις δύο βολές, «δώρο» που δεν εκμεταλλεύτηκαν οι «κίτρινοι» μιας και Γιαννακίδης πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ και έκανε το 73-69 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Τα δεκάλεπτα: 14-25, 41-45, 55-58, 73-69.
Κόροιβος Αμ. (Χ. Μαρκόπουλος): Μαγκέτι, Ρόμπερτ 19 (2), Γιαννακίδης 3, Αγγελόπουλος 5 (1), Παπαπέτρου, Ντέιβις 4, Βασίλιεβιτς 15 (2), Κανονίδης 6, Γκάρετ 6, Ρούμπιο 15.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 19 (3),Μανωλόπουλος, Ριντ 7 (1), Τόμας 11 (3), Βεζένκοφ 23 (13ρ.), Νέιμικ, Μούρτος, Σίμτσακ 6, Αντεγκμπόγιε 3.