Επιστροφή στις νίκες για ΑΡΗ

Ο ΑΡΗΣ επέστρεψε στις νίκες, μπροστά στον κόσμο του, επικρατώντας της ΑΕΚ με 86-75 και με κορυφαίους τους Βεζένκοφ, Πάσαλιτς και Βεζένκοφ.

Ο ΑΡΗΣ έδειξε από την αρχή του αγώνα την διάθεση του για σκληρή άμυνα και αυτό το πέτυχε. Η ΑΕΚ σκόραρε μόνο με βολές, αντίθετα οι γηπεδούχοι βρήκαν πόντους από όλους τους παίκτες τους και έτσι το σκορ έγινε αρχικά 12-0 στο τέταρτο λεπτό, 17-4 στο όγδοο και 23-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ευστοχήσει σε εννέα βολές και μόλις ένα δίποντο.
Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι αλλαγές του Πρίφτη δεν φάνηκαν να επηρεάζουν τον ρυθμό του ΑΡΗ ο οποίος προηγήθηκε με 30-16. Η ΑΕΚ όμως αντέδρασε, ο Μιλόσεβιτς έφτασε τους 15 πόντους και η διαφορά έπεσε στους τρεις (32-29), πριν ο ΑΡΗΣ αντιδράει και προηγηθεί με 41-32, πριν το 41-36 του πρώτου ημιχρόνου.
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Βεζένκοφ αρχικά και ο Πάσαλιτς στην συνέχεια, με τρίποντα, οδήγησαν τον ΑΡΗ στο +17 (57-40 στο 26ο λεπτό), με την ΑΕΚ να επιστρέφει στην… επιθετική ανομβρία αφού ο Μιλόσεβιτς δεν μπορούσε να σκοράρει με την συχνότητα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Τόμας πήρε… σκυτάλη στην επίθεση και ο Αντεγκμπόγιε χάρισε την κορυφαία φάση του αγώνα με εντυπωσιακό κάρφωμα στην εκπνοή της τρίτης περιόδου (67-52).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μείωσε σε ένα σερί 9-0 σε 76-67 αλλά μέχρι εκεί,μιας και οι γηπεδούχοι δεν ήταν διατεθειμένοι να την… ξαναβάλουν στο παιχνίδι. Έτσι με Βεζένκοφ και Τόμας η διαφορά πήγε στους 14 πόντους (86-72) στο 39ο λεπτό και όλα είχαν τελειώσει πριν το 86-75. Τα δεκάλεπτα; 23-11, 41-36, 67-52,86-75.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 19 (5), Γκίκας 4 (1), Ριντ 5 (5ρ.), Τόμας 17 (4), Χαρίσης 4 (6ρ.), Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 15 (2), Νέιμικ 6 (6ρ.), Μούρτος 4, Σίμτσακ, Αντεγμπόγιε 10 (1).

ΑΕΚ: Ντελινινκάιτις 7 (1), Σάκοτα 11 (1), Κασελάκης, Ουίλιαμσον 15 (1), Σαρικόπουλος, Αθηναίου 8 (2), Μιλόσεβιτς 19 (5ρ., 3ασ., 2κλ.), Ίνγκλις 15 (10ρ.,5ασ.).