Άντεξε για ένα ημίχρονο στο ΣΕΦ

Η αποστολή ήταν δύσκολη από την αρχή. Ο ΑΡΗΣ άντεξε για ένα ημίχρονο, το πρώτο, στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό αλλά τελικά ηττήθηκε με 84-68. Καλή εμφάνιση κατά διαστήματα για τους "κίτρινους".

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά χάρη στους Πάσαλιτς και Βεζένκοφ στην επίθεση ενώ αμυντικά μπόρεσε να περιορίσει το παιχνίδι του Ολυμπιακού μέσα στην ρακέτα αλλά και να κόψει τον αιφνιδιασμό. Έτσι οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 2-5 αλλά και με 7-11 στο έκτο λεπτό. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 11-11 αλλά ο ΑΡΗΣ και πάλι ξέφυγε προσωρινά (11-15), πριν το 17-17 του πρώτου δεκαλέπτου.
Η άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Πρίφτης, δεν μπόρεσε να περιορίσει τον Ολυμπιακό ο οποίος κατάφερε με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου να κάνει ένα σερί 10-4 και να προηγηθεί με 27-21. Ο ΑΡΗΣ με μπροστάρη επιθετικά τον Βεζένκοφ, μπόρεσε να μειώσει στο σκορ, 32-28 στο 16ο λεπτό και 39-35 στο 19ο λεπτό, πριν οι γηπεδούχοι με ένα σερί 6-0, στείλουν την διαφορά στους 10 πόντους (45-35) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ δεν μπήκε το ίδιο δυνατά με τα δύο προηγούμενα, κυρίως το πρώτο, αφού επιθετικά είχε προβλήματα ενώ και αμυντικά δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Ολυμπιακό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να σταθεροποιηθεί πάνω από τους δέκα πόντους, φτάνοντας στους 20 (66-46), πριν οι «κίτρινοι» μειώσουν σε 67-49 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έδειξαν ένα καλύτερο πρόσωπο. Επιθετικά οι Ριντ και Τόμας ανέβασαν στροφές και αυτό βοήθησε σε σημαντικό βαθμό, μιας και ο Βεζένκοφ έμοιαζε απελπιστικά μόνος του. Η διαφορά δεν έπεσε σε επίπεδα, όπου οι «κίτρινοι» να ελπίζουν σε μία ανατροπή. Ο Πρίφτης δοκίμασε αρκετά σχήματα και έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του, ρίχνοντας στο παρκέ Δήμα και Πουλιανίτη. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 78-62 και σε 84-68 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Τα δεκάλεπτα: 17-17,45-35, 67-49,84-68.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουει 15 (3), Χάντερ 4, Ντάνστον 12, Σπανούλης, Ντάρντεν 7, Σλούκας 8 (2), Λαφαγιέτ 14 (3), Λοτζέσκι 4, Πρίντεζης 16 (1), Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 1, Kατσίβελης.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10 (2), Δήμας, Ριντ 11, Τόμας 12 (1), Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 2, Καραθανάσης 4, Βεζένκοφ 14, Νέιμικ 2 (8ρ.), Μούρτος,Αντεγκμπόγιε 11 (1).