Δεν ίδρωσε… ο ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Ελευσίνα και ξεκίνησε με νίκη (79-61) τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος έχοντας για κορυφαίους Βεζένκοφ, Ριντ και Νέιμικ.

Ο ΑΡΗΣ ή μάλλον καλύτερα ο Βεζένκοφ,ξεκίνησε ζεστά και με εννέα πόντους έδωσε στους «κίτρινους»… αέρα πέντε πόντων  (11-5),με τον Πάσαλιτς να αναλαμβάνει δράση και η διαφορά να πηγαίνει στους εννέα (18-9).

Η Ελευσίνα προσπαθούσε να μειώσει και τα κατάφερε (24-18), πριν οι γηπεδούχοι κάνουν μία… μίνι αντεπίθεση και κλείσουν προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο με 27-18. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 13 (31-18 στο 12ο), με την Ελευσίνα παρά τις αλλαγές να μην μπορεί να αντιδράσει σε κανένα σημείο. Οι «κίτρινοι» διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-30).

Όλα τελείωσαν στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο ΑΡΗΣ με εκπληκτική άμυνα «στραγγάλισε» την Ελευσίνα η οποία πέτυχεμόλις έξι πόντους. Οι «κίτρινοι» με κορυφαίο τον Ριντ βρήκαν τον δρόμο για το αντίπαλο καλάθι, η διαφορά έφτασε στους 21 ((55-34) και το υπόλοιπο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Πρίφτης έβαλε στο παρκέ Πουλιανίτη και Δήμα, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 23 (74-51), πριν το τελικό 79-61.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 40-30, 57-36, 79-61.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 6 (2), Δήμας, Ριντ 16, Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, Καραθανάσης 6, Βεζένκοφ 18, Νέιμικ 6 (6κοψ.), Μούρτος 9 (1), Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 8 (1).

Πανελευσινιακός (Κουστένης): Κοξ, Μίτροβιτς 3, Τσακαλέρης 5, Βασιλόπυλος 8, Λόμπι 2, Αθανασόπουλος 11 (1), Μάρσοβιτς 8 (1), Δορκοφίκης 3 (1), Ιωάννου 3 (1), Τζόνσον 16 (2), Καλλές 2, Αβραμίδης.