Νίκη… τετράδας για ΑΡΗ

Ο ΑΡΗΣ έκλεισε με νίκη τον πρώτο γύρο, μιας και επικράτησε του Π.Α.Ο.Κ με 62-57 για την 2η αγωνιστική και πλέον βλέπει την προοπτική της τετράδας. Κορυφαίοι οι Ριντ, Αντεγκμπόγιε και Βεζένκοφ για τους "κίτρινους".

Ο ΑΡΗΣ μπήκε αγχωμένος και αυτό φάνηκε στην επίθεση όπου ήταν άστοχος, ενώ αμυντικά εμφάνισε κενά με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-7 και 5-14 από τον Π.Α.Ο.Κ.

Ο Νέιμικ αρχικά και ο Βεζένκοφ στην συνέχεια έδωσαν το έναυσμα για την αντεπίθεση των «κιτρίνων» ενώ αμυντικά περιόρισαν τον Όντουμ που έκανε ζημιά. Έτσι ο ΑΡΗΣ με ένα επιμέρους 14-3 κατάφερε ναπροηγηθεί για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 19-17 στο ένατο λεπτό, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 19-20. Στην δεύτερη περίοδο η άμυνα του ΑΡΗ έγινε καλύτερη, ενώ οι παίκτες του Πρίφτη έκαναν… θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ. Η διαφορά έφτασε στο +5 (29-24) για τον ΑΡΗ ο οποίος παρέμενε άστοχος από τα 6.75 έχοντας μόλις ένα εύστοχο σουτ σε 11 προσπάθειες.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ μπήκε… φουριόζος και προηγήθηκε με 34-27 με κορυφαίο τον Ριντ όμως η χαλάρωσε έφερε ένα σερί 9-0 του Π.Α.Ο.Κ και το σκορ στο 34-36. Ο Μούρτος από την γραμμή των βολών μπόρεσε να δώσει και πάλι προβάδισμα για τους «κίτρινους» με 45-38 στο 28ο λεπτό, με τους παίκτες του Πρίφτη και πάλι να δείχνουν καλό πρόσωπο στην άμυνα. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους «κίτρινους» να προηγούνται με 48-45, όμως στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και κυρίως χάρη στο Σίμτσακ κατάφεραν να πάρουν διαφορά δέκα πόντων (58-48) στο 34ο λεπτό.

Όμως σε εκείνο το σημείο η συγκέντρωση δεν ήταν αυτή που έπρεπε για τον ΑΡΗ ο οποίος είδε την διαφορά να μειώνεται (60-57 στο 39ο λεπτό). Ο Μούρτος ήταν εύστοχος στο φάουλ που κέρδισε στα 10 δευτερόλεπτα, κάνοντας το 62-57 και ουσιαστικά έδωσε την νίκη στον ΑΡΗ. Τα δεκάλεπτα: 19-20, 29-27, 48-45, 62-57.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 3 (1), Ριντ 16 (2), Τόμας, Χαρίσης 3, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 11, Νέιμικ 7, Μούρτος 7, Σίμτσακ 4,Αντεγκμπόγιε 11.

Π.Α.Ο.Κ. (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 12 (2), Λιάπης, Κάρτερ 11 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 8 (2), Τσόχλας 2, Όντουμ 9, Βον 11 , Σαλούστρος 4.