Ήττα για τον ΑΡΗ 73-75 από τον ΚΑΟ Δράμας

Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα στο φιλικό που έδωσε σήμερα από τον ΚΑΟ Δράμας με73-75. Κορυφαίος για τους "κίτρινους" ο Αντεγκμπόγιε με 15 πόντους

Ο ΑΡΗΣ έκανε ένα… εορταστικό ξεκίνημα και ο ΚΑΟΔ το εκμεταλλεύτηκε για να προηγηθεί με 0-7 και με 4-14 με τους «κίτρινους» να κάνουν πολλά λάθη στην επίθεση, να είναι άστοχοι ενώ αμυντικά εμφάνισαν αρκετά κενά. Το 12-21 της πρώτης περιόδου αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, αφού οι Δραμινοί ήταν καλύτεροι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να είναι νωχελικός, με αρκετά λάθη σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα ο ΚΑΟΔ να προηγηθεί με 14-28 στο 14ο λεπτό και με 18-34.Κάπου εκεί οι φωνές του Δημήτρη Πρίφτη έπιασαν… τόπο αφού οι «κίτρινοι» ανέβασαν την απόδοση τους. Με κορυφαίο τον Αντεγκμπόγιε στην επίθεση και εξαιρετική αμυντική λειτουργία έκαναν ένα επιμέρους σκορ 25-12 προκειμένου να προηγηθούν με 47-44 στο 25ο λεπτό και να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης. ΤΟ 55-56 στο τέλος της τρίτης περιόδου έδινε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να θέλουν την νίκη έστω και αν ο αγώνας ήταν φιλικός.

Ο ΚΑΟΔ διατηρήθηκε στην θέση του… οδηγού στο μεγαλύτερο διάστημα της τέταρτης περιόδου και ξέφυγε με επτά πόντους (65-72) στο 37ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 69-72, ο Βεζένκοφ αστόχησε σε τρίποντο (έγινε φάουλ μετά το σουτ αλλά δεν δόθηκε), με τον Τσαλδάρη να κάνει με ½ βολές το 69-73 στα 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Αντεγκμπόγιε μείωσε σε 70-73 στα 13 δευτερόλεπτα. Ο Τσαλδάρης πάλι κέρδισε φάουλ και έκανε το 70-74, 12’’ πριν το φινάλε. Ο Πάσαλιτς με τρίποντο έκανε το 73-74, πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο Τσαλδάρης κέρδισε φάουλ, ένα δευτερόλεπτο αργότερα, κάνοντας το 73-75, το οποίο έμελλε να είναι το τελικό μιας και ο Πάσαλιτς αστόχησε σε τρίποντο, το οποίο ήταν και εκπρόθεσμο.

Τα δεκάλεπτα: 12-21,29-37, 55-56, 73-75.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 8 (2), Ριντ 5 (1), Τόμας 9 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 8 (2), Νέιμικ 13, Μούρτος 8, Σίμτσακ 3, Αντεγκμπόγιε 15 (2).
ΚΑΟ Δράμας (Μέξας): Σλαφτσάκης 11 (1), Τσαλδάρης 12 (2), Τρότερ 4 (1), Χάρις 5, Γεωργάκης, Οντουμ 11 (2), Σπυριδωνίδης 8 (2), Μίσελ 2, Ζάρας 11 (2), Λο 2, Χρυσικόπουλος 3, Παπαμακάριος 6 (2)