Απέδρασε από τα Τρίκαλα ο ΑΡΗΣ (74-81)

Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να ξεπερνάει νικηφόρα την… απραξία του ενός μηνός και να φύγει νικητής από τα Τρίκαλα με 74-81. Κορυφαίος ο Σίμτσακ ο οποίος είχε εννέα από τους τελευταίους 12 πόντους του ΑΡΗ.

Ο Τόρει Τόμας έδειξε ότι ανυπομονούσε να πατήσει παρκέ από το πρώτο λεπτό,αφού με δικούς του πόντους ο ΑΡΗΣ κατάφερε να ξεφύγει με 8-16 στο 5ο λεπτό. Ο Αμερικανός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με 11 δικούς του πόντους οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 15-24 πριν το 20-27 της πρώτης περιόδου. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη βελτιώθηκαν τηναμυντική τους λειτουργία και με τον Τόμας να φτάνει στους 17 πόντους, έστειλαν την διαφορά στο +16 (26-42) στο 17ο λεπτό. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έπαιξαν αρκετά σκληρά στην άμυνα και μπόρεσαν να μειώσουν σε 34-42 με ένα σερί 8-0, στο τέλος του πρώτου ημίχρονου. Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου τα Τρίκαλα συνέχισαν την αντεπίθεση τους μειώνοντας σε 37-44. Κάποιες λύσεις από τους Ριντ και Τόμας έστειλαν τον ΑΡΗ στο +11 (43-54) αλλά αυτό ήταν κάτι που δεν κράτησε για πολύ, μιας και οι «κίτρινοι» συνέχισαν τα λάθη, έχαναν ριμπάουντ και είχαν επιθετικό πρόβλημα με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στους έξι (52-58) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στη τέταρτη περίοδο ο αγώνας έγινε αρκετά σκληρός, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βελτιωθούν την άμυνα. Η απουσία του Νέιμικ (είχε αποβληθεί με πέντε φάουλ στο 27ο λεπτό)αποδυνάμωσε τον ΑΡΗ στην ρακέτα και έτσι απειλούσε από την περιφέρεια. Με τρίποντο του Τόμας προηγήθηκε με 59-64 αλλά τα Τρίκαλα μείωσαν σε 71-73 στο 38ο λεπτό. Κάπου εκεί ο Σίμτσακ πήρε το… όπλο του. Με εννέα συνεχόμενους πόντους έδωσε λύσεις για τον ΑΡΗ, ενώ έκανε και ένα σημαντικό κλέψιμο οδηγώντας τους «κίτρινους» στην νίκη με 74-81. Τα δεκάλεπτα: 20-27, 34-42, 52-58, 74-81.

Τρίκαλα (Παπάζογλου): Ίνγκραμ 12, Νικολόπουλος, Τρέισι 11, Χάρις 22, Τσούπκοβιτς 6, Πάνος 2, Σπανός, Ματαλόν 5, Αλεξάντερ 16.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10, Ριντ 9 (1τρ., 8ρ.), Τόμας 25 (6/11τρ., 7ρ., 6ασ.), Χαρίσης, Βεζένκοφ 7 (1τρ., 7ρ.), Νέιμικ 6 (6ρ.), Μούρτος 1, Σίμτσακ 10 (10ρ.), Αντεγκμπόγιε 12 (2τρ).