Δεν άντεξε ο ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ πάλεψε κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά αστοχία, λάθη και χαμένα ριμπάουντ ήταν η αιτία που δεν άντεξε για να διεκδικήσει ως το τέλος την νίκη, γνωρίζοντας την ήττα με 58-69.

Ο ΑΡΗΣ έκανε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα και με κορυφαίο τον Ριντ, ο οποίος έδειχνε ασταμάτητος επιθετικά, οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 14-11 και με 19-12 στο έκτο λεπτό.  Οι γηπεδούχοι με «όπλο» την ταχήτητα τους κατάφεραν να πιάσουν… απροετοίμαστους τους φιλοξενούμενους, ενώ όταν ο Βεζένκοφ άρχισε να σκοράρει, η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (24-12), πριν το 24-16 που ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΑΡΗΣ αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα, ενώ αμυντικά είχε κενά, μιας και με την απουσία του Νέιμικ οι αλλαγές μέσα στην ρακέτα αποδιοργάνωσαν την ομάδα. Έτσι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 28-30 μετά από ένα σερί 14-4, όμως και πάλι ο Βεζένκοφ έδωσε την λύση, οδηγώντας τους «κίτρινους» στο προβάδισμα με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-36). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ εξακολουθούσε να έχει επιθετικό πρόβλημα με τον Βεζένκοφ να είναι στενά μαρκαρισμένος ενώ ο Ριντ δεν είχε την ίδια ευστοχία. Ο Τόμας έκανε λάθη, ο Πάσαλιτς ήταν σε κακή μέρα όμως οι «κίτρινοι» παρέμειναν κοντα στο σκορ όταν ισοφάρισαν σε 45-45, πριν το 49-55 του 30ου λεπτού.

Ο ΑΡΗΣ θέλησε ναπιέσει τον Ολυμπιακό και μείωσε σε 52-55 με τον Βεζένκοφ. Αλλά μέχρι εκεί. Τα λάθη στην επίθεση συνεχίστηκαν, τα χαμένα ριμπάουντ έδωσαν δεύτερος επιθέσεις στον Ολυμπιακό, ενώ κανείς δεν βοήθησε τον Βεζένκοφ ο οποίος ήταν μόνος του. Έτσι ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 12-0,προηγήθηκε με 52-67 στο 34ο λεπτό, ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και γνώρισε την ήττα με 58-69.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 3 (1), Δήμας, Ριντ 13 (2), Τόμας 4, Πουλιανίτης, Χαρίσης 9, Βεζένκοφ 19 (2), Μούρτος 10 (2), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουει 2, Χάντερ 6, Ντάνστον 6, Σπανούλης 7 (1), Παπαπέτρου 10, Σλούκας 14 (1), Λοτζέσκι 9 (1), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 5, Αγραβάνης 5, Καββαδάς, Κατσίβελης 5 (1).