Έγινε το… πρώτο βήμα

Ο ΑΡΗΣ έκανε το 1-0 στην σειρά με την ΑΕΚ, νικώντας με 71-69 σε ένα κατάμεστο από 5.000 και πλέον φιλάθλους του και υπό το βλέμμα του Νίκου Γκάλη και του Νίκου Λάσκαρη. Κορυφαίοι οι Νέιμικ και Αντεγκμπόγιε ο οποίος ευστόχησε και στις κρίσιμες βολές

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 7-2 δείχνοντας διάθεση να τρέξει και να πάρει διαφορά από νωρίς, όμως η ΑΕΚ επέστρεψε και με τον Σάκοτα να δημιουργεί προβλήματα, προηγήθηκε με 15-16 ενώ κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η είσοδος του Νέιμικ ισχυροποίησε τον ΑΡΗ στην ρακέτα, ενώ επιθετικά ένα ξέσπασμα των Πάσαλιτς και Μούρτου από τα 6.75  προηγήθηκε με 31-26 στο 14ο λεπτό, διαφορά την οποία όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει. Η μεταφορά του Σάκοτα στο «3» δημιούργησε νέα προβλήματα στον ΑΡΗ, όπως και τα πολλά φάουλ που σφυρίχτηκαν με αποτέλεσμα το 40-40 του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο ο Νέιμικ επέβαλλε την απόλυτη κυριαρχία στην ρακέτα αμυντικά ενώ επιθετικά πρόσφερε λύσεις με αποτέλεσμα ο ΑΡΗΣ να έχει τον έλεγχο και να μπορέσει να προηγηθεί με 51-43 στο 25ο λεπτό. Η ΑΕΚ προσωρινά μείωσε σε 53-50, αλλά και πάλι οι «κίτρινοι» πήραν διαφορά, η οποία έφτασε στους 10 (60-50), αλλά και στους 11 (63-52) με τρίποντο του συνεχώς ανεβασμένου Αντεγκμπόγιε στην εκπνοή.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε με διαφορά αλλά δεν μπόρεσε να την κρατήσει. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 65-55 στο 32ο λεπτό και χαλάρωσαν αδικαιολόγητα, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να το εκμεταλλευτεί στο έπακρο. Οι γηπεδούχοι έκανα ν πολλά επιθετικά λάθη, χαρακτηριστικό ότι πέτυχαν μόλις οχτώ πόντους, ενώ έμειναν άποντοι για έξι λεπτά. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 67-67 στο 38΄και 30΄΄. Ο Πάσαλιτς έκανε το 69-67, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 69-69 και είχε και την τελευταία επίθεση. Ο Σάκοτα όμως αστόχησε και ο Αντεγκμπόγιε πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ στα 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο πλέι μέικερ του ΑΡΗ δεν αστόχησε (71-69) με την ΑΕΚ να έχει ακόμαμια ευκαιρία. Αλλά ο Σάκοτα σούταρε από τα 8,5 μέτρα, το σουτ ήταν άστοχο και ο ΑΡΗΣ πήρε την νίκη κάνοντας το 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-40, 63-52, 71-69.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 13 (2/4δπ., 3/4τρ., 3ρ., 7ασ.), Ριντ 6 (3/4δπ.), Τόμας (3ρ., 3ασ., 2κλ.), Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 12 (3/10δπ., 2/5τρ., 7ρ., 2ασ.), Νέιμικ 14 (4/4β., 5/8δπ., 10ρ., 3κοψ.), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε 16 (9/10β., 2/3δπ., 1/2τρ., 4ρ.).

ΑΕΚ: Ουίλμπεκιν 2, Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 18 (2), Σάκοτα 17 (3), Σαρικόπουλος 7, Αθηναίου 5 (1), Μιλόσεβιτς 6 (1), Μενσά Μπονσού 6, Ίνγκλις 8 (2).