Την… γλίτωσε μόνο με 35 πόντους διαφορά

Ο ΑΡΗΣ για μία ακόμη φορά έδειξε ένα κάκιστο πρόσωπο και γνώρισε την συντριβή από τον Ολυμπιακό με το 92-57 να καταγράφεται και πάλι στις μαύρες σελίδες της ιστορίας.

Κριτική δεν μπορεί να γίνει για το παιχνίδι. Οι «κίτρινοι» ήταν και πάλι κάκιστοι σε όλες τις γραμμές. Τραγικοί στα ποσοστά ευστοχίας με μόλις 65% στις βολές (13/20), 35% στα δίποντα (13/37) και 32% στα τρίποντα (6/19), ενώ είχε 19 λάθη.

Ο ΑΡΗΣ έδειξε στα πρώτα λεπτά ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με τον πρώτο αγώνα και αυτό επιθετικά κυρίως στον Βεζένκοφ ο οποίος μπήκε… ζεστός και με επτά δικούς του πόντους το σκορ ήταν στο 9-9 μετά από τέσσερα λεπτά. Ο Ολυμπαικός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη για να ξεφύγει με 21-11 και να προηγηθεί με 24-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι «κίτρινοι» στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν άστοχοι, συνέχισαν να κάνουν λάθη και δυστυχώς γι’ αυτούς η διαφορά άρχισε να αυξάνεται. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 35-19 στο 15ο λεπτό και με 47-24 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον ΑΡΗ, ο οποίος έκανε αρκετά λάθη, δεν είχε ενέργεια στην άμυνα και έδωσε πολλά ελεύθερα σουτ με αποτέλεσμα ένα 31-12 και την διαφορά να ξεπερνάει τους 40 πόντους (78-36). Το τέταρτο δεκάλεπτο οι «κίτρινοι» πάλεψαν για να μειώσου την διαφορά και το κατάφεραν, χάρη σε ένα σερί 8-0 που έκαναν, μειώνοντας σε 86-48. Η διαφορά έκλεισε στους 35 πόντους (92-57), η οποία φυσικά και δεν είναι τιμητική αλλά υπήρχε ο… εφιάλτης της άνω των 40 πόντων. Τα δεκάλεπτα: 24-13, 47-24, 78-36, 92-57.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουέι 13 (3), Χάντερ 7,Ντάνστον 6, Σπανούλης 12 (2), Ντάρντεν 3, Σλούκας 2,Λαφαγιέτ 6, Λοτζέσκι 13 (2), Πρίντεζης 14, Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 8 (2), Κατσίβελης 6 (1).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 7 (1), Τσιάρας 2, Δήμας 1, Ριντ 6 (2), Τόμας 15 (1), Πουλιανίτης, Χαρίσης 7 (1), Βεζένκοφ 17 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ.