Έκανε… δώρο το 1-0

Ο ΑΡΗΣ έδειξε δύο πρόσωπα στον πρώτο αγώνα με τον Π.Α.Ο.Κ., δυστυχώς το κακό στο τέταρτο δεκάλεπτο και παρότι προηγήθηκε με 11 πόντους, έκανε… δώρο την νίκη και ηττήθηκε με 67-60 στην σειρά των "μικρών τελικών".

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε άσχημα μιας και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-0. Η αντίδραση ήρθε γρήγορα και με τρίποντο του Βεζένκοφ το σκορ έγινε 4-5 αλλά οι «κίτρινοι» είχαν πρόβλημα στην επίθεση, άσχημα ποσοστά και πολλά λάθη. Αυτό τους έβαλε σε δύσκολη θέση για να βρεθούν στο -8 (15-7), πριν ο Σίμτσακ μειώσει στην εκπνοή της πρώτης περιόδου σε 15-9.

Ο Άρης βρέθηκε στο -8 (24-16) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και εκεί ο Τόρει Τόμας ανέλαβε δράση. Ο Αμερικανός του ΑΡΗ άρχισε να ευστοχεί σε τρίποντα, ενώ αμυντικά η ζώνη «2-3» που επέλεξε ο Πρίφτης βοήθησε την αλλαγή της εικόνας και εγκλώβισε τον Π.Α.Ο.Κ. μέσα στην ρακέτα, ενώ τον έστειλε αναγκαστικά να σουτάρει από μακριά. Ο ΑΡΗΣ έκανε την αντεπίθεση του και προηγήθηκε με 27-28 στο 17ο λεπτό, κάνοντας ένα επιμέρους σερί 12-3, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο 31-31. Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 31-38 στο 24ο λεπτό, προβάδισμα που δεν κράτησε όμως για αρκετά μιας και ο Π.Α.Ο.Κ. μείωσε σε 36-38. Νέο ξέσπασμα για τους «κίτρινους» οι οποίοι με κορυφαίο τον Πάσαλιτς κυριάρχησαν επιθετικά για να μπορέσουν να κάνουν ένα σερί 9-0 και να προηγηθούν με 36-47 στο 29ο λεπτό και να κλείσουν προηγούμενοι την τρίτη περίοδο με 39-49.

Το ξεκίνημα του τέταρτο δεκαλέπτου ήταν ιδανικό, με την διαφορά στους 11 (42-51). Αλλά κάπου εκεί ήρθε το «μπλακ άουτ». Οι «κίτρινοι» κόλλησαν επιθετικά έχοντας λανθασμένες επιλογές, ενώ αμυντικά δεν μπορούσαν να περιορίσουν τον αντίπαλο ο οποίος άρχισε να σκοράρει μόνο με τρίποντα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΑΡΗΣ να βρεθεί στο -4 (57-53 στο 36ο). Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε προσωρινά και προηγήθηκε με τρίποντο του Βεζένκοφ (57-58 στο 37ο λεπτό).Αλλά η συνέχεια ήταν τραγική αφού οι «κίτρινοι» δενμπόρεσαν να σκοράρουν, δέχθηκαν… τραβηγμένα τρίποντα από τους γηπεδούχους, ένα εκ των οποίων έκανε το 63-58 στο 39ο. Ο Πάσαλιτς αστόχησε στο δικό του τρίποντο και ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε με67-60.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 31-31, 39-49, 67-60.

Π.Α.Ο.Κ. (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 15 (4), Λάνγκφορντ 11 (1), Κάρτερ 9 (1), Τρόχλας 6 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 9 (1), Κώττας, Όντουμ 13 (3), Χαριτόπουλος 2, Σαλούστρος 2.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 11 (2), Τσιάρας, Ριντ 2, Τόμας 15 (3), Χαρίσης 6,Βεζένκοφ 6 (2), Νέιμικ 2, Μούρτος 8 (1), Σίμτσακ 10.