Αυτή την φορά το… κράτησε ως το τέλος

Ο ΑΡΗΣ έκανε το λάθος στο πρώτο αγώνα και έχασε παρότι προηγήθηκε με 11. Τώρα προηγήθηκε με 14 αλλά δεν έκανε το ίδιο λάθος,κράτησε το προβάδισμα και πήρε την νίκη με 92-88 κάνοντας το 1-1 στους "μικρούς τελικούς" με τον Π.Α.Ο.Κ.

Ο ΑΡΗΣ έδειξε την διάθεση του να πάει την μπάλα μέσα στην ρακέτα και να κυνηγήσει τα φάουλ από τους ψηλούς του ΠΑΟΚ, μιας και εκεί εντοπίζονταν το πρόβλημα. Ο Βεζένκοφ κατάφερε να το εκμεταλλευτεί αυτό και να αρχίσει να σκοράρει με τους «κίτρινους» να προηγούνται με 12-9. Όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και βρήκε λύσεις για να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα και να προηγηθεί με 12-19, πριν το 16-19 της πρώτης περιόδου.

Ο ΑΡΗΣ είχε μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα ενώ επιθετικά μόνο ο Βεζένκοφ απειλούσε. Αυτό προσπάθησε να το αλλάξει ο Πρίφτης, παίζοντας στην άμυνα την ζώνη «2-3» η οποία γυρνούσε σε «μαν του μαν». Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις κυρίως από τον Λάνγκφορντ για να προηγηθεί με 23-28 αλλά οι «κίτρινοι» απάντησαν άμεσα και χάρη στον Χαρίση κατάφεραν να κάνουν  ένα σερί 6-0 και να προηγηθούν με 29-28 στο 16ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ δεν διατήρησε τον συγκεκριμένο ρυθμό και βρέθηκε στο -4 (35-39) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα διάστημα όπου η δύναμη, το πάθος έκανε την εμφάνιση του και λιγότερο η τακτική. Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να μπορέσει να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά και να προηγηθεί με51-46 αλλά και με 53-46 στο 26ο λεπτό, δείχνοντας να έχει το… πάνω χέρι με κορυφαίο τον Πάσαλιτς. Ο ΠΑΟΚ προσωρινά μείωσε σε 53-50 αλλά οι «κίτρινοι» και πάλι ξέφυγαν με πέντε πόντους (58-53) στο 29ο λεπτό. ). Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Άρης με ένα 5-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με άνω των 10 πόντων (65-54) στο 32ο λεπτό. Η άμυνα του ΠΑΟΚ είχε προβλήματα, οι «κίτρινοι» σκόραραν από τα 6.75 για να μπορέσουν να προηγηθούν με 14 πόντους (80-66). Κάπου εκεί όπως και στον πρώτο αγώνα χάθηκε η συγκέντρωση από τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη οι οποίοι έκαναν λάθη και βιαστικές επιθέσεις με αποτέλεσμα να δεχθούν ένα σερί 16-3 και το σκορ να γίνει 83-81. , πίεσε στην άμυνα αναγκάζοντας τον Άρη να κάνει γρήγορες επιθέσεις. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα σερί 16-3 του ΠΑΟΚ, με το σκορ στο 83-81.. Ο ΑΡΗΣ ήταν ψύχραιμος από τις βολές, κέρδισε μάλιστα και ένα επιθετικό ριμπάουντ στο 91-86 ενώ είχε προηγηθεί ένα άστοχο λέι απ του Κάρτερ στο 90-86 για να κερδίσει ο ΑΡΗΣ με 92-88 και να κάνει το 1-1.

Τα δεκάλεπτα; 16-19, 35-39,60-54, 92-88.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 16, Τσιάρας 5,Ριντ 10 (2),Τόμας 12 (2),Πουλιανίτης, Χαρίσης 11,Βεζένκοφ 23 (2), Μούρτος 11 (1),Σίμτσακ  4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 12 (2),Λάνγκφορντ 20 (1), Κάρτερ 14 (3),Τσόχλας 6,Δέδας 3 (1),Μαργαρίτης 4,Όντουμ 12 (1), Χαριτόπουλος 15, Σαλούστρος 2.