Η άμυνα του έδωσε ελπίδες, η επίθεση τον… αποτελείωσε

Ο ΑΡΗΣ πήγε στο κλειστό της Πυλαίας για την νίκη και το «μπρέικ» στην σειρά των «μικρών τελικών». Η άμυνα του έδωσε ελπίδες αλλά η επίθεση τον… αποτελείωσε με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Οι «κίτρινοι»  δεν έχασαν γιατί ήταν κακοί στην άμυνα, αλλά γιατί ήταν τραγικοί στην επίθεση. Ο ΑΡΗΣ είχε 35 πόντους σε 30 λεπτά αγώνα και μπήκε στην τέταρτη περίοδο με μοναδικό στόχο να παίξει άμυνα και να επιστρέψει. Το κατάφερε όταν κράτησε τον αντίπαλο του για αρκετό διάστημα μακριά από το καλάθι του. Και μείωσε σε 53-45. Αλλά σε εκείνο το σημείο, τις καλές άμυνες κατέστρεφαν τα άστοχα σουτ, με αποκορύφωμα τα τέσσερα συνεχόμενα άστοχα τρίποντα.

Οι «κίτρινοι» συνολικά είχαν το τραγικό 13/32 δίποντα και 41%, ενώ στα τρίποντα με 5/20 μόλις 25%. Από τον κανόνα δεν θα μπορούσε να αποτελέσει εξαίρεση οι βολές με συνολικά 10/19 και το τραγικότατο 53%. Αν προσθέσει κανείς τα 16 λάθη έναντι επτά μόλις ασίστ, τότε αντιλαμβάνεται ο καθένας γιατί ήρθε η ήττα.