Δεύτερος… περίπατος για ΑΡΗ

Ο ΑΡΗΣ δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα στην 2η ημέρα του τουρνουά "Μαυροσκούφεια" και επικράτησε του Κόροιβου Αμαλιάδας με 86-69.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε και πάλι με δυνατή πιεστική άμυνα με αποτέλεσμα να ανοίξει την διαφορά, η οποία έφτασε στους έξι (15-9) και έκλεισε στους 12 πόντους (26-14) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Οι “κίτρινοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο, όπου Χάγκινς και Κοέν έκλεψαν τις εντυπώσεις και στις δύο άκρες του γηπέδου. Έτσι ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 47-29 στο 15ο λεπτό, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με την διαφορά να κλείνει στο ίδιο επίπεδο και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (52-34).
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου και κορυφαίους Τσούπκοβιτς και Χάγκινς ο ΑΡΗΣ προήγηκε με 28 πόντους (65-37) μετά από ένα επιμέρους σκορ 13-4, όμως οι συνεχόμενες αλλαγές του Θωμά Νίκου άλλαξαν τον ρυθμό των “κιτρίνων”, με τον Κόροιβο χάρη στον Ντέιβις να μειώνει με ένα σερί 10-0 σε 65-47. Το 71-55 της τρίτης περιόδου κρίνεται απόλυτο φυσιολογικό, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές, δοκίμασαν αρκετά σχήματα αλλά δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά την διαφορά στο σκορ με τον ΑΡΗ να επικρατεί με 86-69. Τα δεκάλεπτα: 26-14, 52-34, 71-55, 86-69.
ΑΡΗΣ (Νίκου): Ξανθόπουλος 4, Δήμας 2, Πελεκάνος 10 (1), Τσούπκοβιτς 7 (1), Φλιώνης, Ουάιτ 3, Ουότερς 7, Δίπλαρος 3 (1), Ζάρας 8 (2), Χάγκινς 14, Κοέν 13 (2), Σίμτσακ 4, ΜακΝίλ 11 (1).
Κόροιβος Αμ. (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 19 (5), Μπατής, Σινετός, Χριστοδούλου 7, Χαριτόπουλος 22 (2), Τραιανός, Τρότερ 12 (1), Γεωργάκης, Χάρις 6, Καμαριώτης, Σλαφτσάκης 3, Βασιλόπουλος.