"Καθάρισε" ο ΜακΝίλ

Ο ΑΡΗΣ κέρδισε τον Απόλλωνα Πατρών με 79-75 στον δεύτερο αγώνα του τουρνουά της Δόξας Λευκάδας. Ο Τζέρελ ΜακΝϊλ μίλησε στα κρίσιμα δευτερόλεπτα, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Οκάρο Ουάιτ με 19 πόντους. ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΛΕΥΚΑΔΑ: ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΜΟΥΡΕΛΗΣ

Οι “κίτρινοι” κατέκτησαν την πρώτη θέση του τουρνουά, αν και δνε υπήρχε βαθμολογία, μιας και ήταν η μοναδική ομάδα με ρεκόρ 2-0.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 9-2 στο δεύτερο λεπτό και με 11-4 πριν ο Απόλλων αντιδράσει κυρίως χάρη σε τρίποντα και εκμεταλλευόμενος τις αλλαγές στην πεντάδα των “κιτρίνων”. Έτσι οι Πατρινο΄λι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 17-4 για να προηγηθούν με 15-21 στο όγδοο λεπτό και να κλείσουν μπροστά την πρώτη περίοδο με 20-24.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ με μία ελληνική πεντάδα, προσπάθησε να μειώσει με Ξανθόπουλο και Πελεκάνο και το κατάφερε (31-34), όμως και πάλι ο Απόλλων κατάφερε να προηγηθεί και να κλείσει μπροστά το πρώτο ημίχρονο με 37-41. Οι “κίτρινοι” εμφάνισαν προβλήματα στην άμυνα, σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια τους.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με τους “κίτρινους” να κυριαρχούν και να προηγούνται με 53-49 μετά από ένα επιμέρους σκορ 14-2 και πρωταγωνιστές τους ΜακΝικλ και Ουότερς. Ο ΑΡΗΣ παρά την πίεση του Απόλλωνα και το σκληρό παιχνίδι κατάφερε να διατηρηθεί στην… θέση του οδηγού και να προηγηθέι με 61-59 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, δράση ανέλαβαν οι Τζέρελ ΜακΝίλ και Οκάρο Ουάιτ οι οποίοι πέτυχαν τους 17 από τους 18 πόντους του ΑΡΗ σε αυτό το χρονικό διάστημα.
Αρχικά ήταν ο Ουάιτ ο οποίος κράτησε τον ΑΡΗ μπροστά στο σκορ, με 68-65 στο 35ο λεπτό, όμως οι “κίτρινοι” δέχθηκαν ένα σερί 7-0 και βρέθηκαν στο -4 (68-72) στο 37ο. Εκεί ο ΜακΝίλ άρχισε να σκοράρει όμως έπρεπε ο Απόλλωνας να προηγηθεί με 71-75. Ο Ουάιτ με τρίποντο έκανε το 74-75 στα 55 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ενώ ο ΜακΝίλ πέτυχε τους επόμενους πέντε πόντους. Αρχικά με “γκολ φάου” για το 77-75 και μετά με δύο βολές για το τελικό 79-75.
Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-41, 61-59, 79-75.
ΑΡΗΣ (Νίκου): Ουάιτ 19 (2), ΜακΝίλ 17 (1), Χάγκινς 8, Ουότερς 9 (1), Κοέν 3, Πελεκάνος 2, Σίμτσακ 1, Ξανθόπουλος 6, Ζάρας 5 (1), Μούρτος 7, Τσούπκοβιτς, Δίπλαρος.
Απόλλων Π. (Παπαχατζής): Μέγιερ 13 (3), Γουντς 8, Βεργίνης 14 (2), Νιφοράς 6 (2), Πάλμπαντ 22 (6), Αθανασούλας 8 (1), Ντάνκαν 4, Μαστρογιανόπουλος, Μπαζίνας.