Και τώρα η ΑΕΚ

Ο ΑΡΗΣ ολοκλήρωσε την προετοιμασία του πριν από τον αγώνα με την ΑΕΚ για το Κύπελλο Ελλάδος, με νίκη στην Τουρκία επί της Γκαζιαντέπ με 74-70.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε δυνατά και με “όπλο” την άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με 0-7 και με 13-21, ενώ επιθετικά έδειξε αρκετά καλά στοιχεία, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 15-21. Η δεύτερη περίοδος ανήκε στους “κίτρινους”, οι οποίοι άρχισαν να ανεβάζουν την διαφορά τους από την Γκαζιαντέπ και μάλιστα μετά το 18-21, προηγήθηκαν με 20-33 χάρη σε ένα σερί 12-2. Όμως δεν σταμάτησαν εκεί μιας και έχοντας επιβάλλει απόλυτα τον ρυθμό τους, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έφτασαν την διαφορά στους 15 πόντους (25-40), πριν κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +14 (29-43).
Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, άρχισε να φαίνεται το πρόβλημα στην άμυνα αλλά και την επίθεση. Η Γκαζιαντέπ έκανε την αντεπίθεση της και κατάφερε να μειώσει σε 41-47 με ένα σερί 14-0. Οι “κίτρινοι” δεν μπόρεσαν να συνέλθουν από το συγκεκριμένο σερί των Τούρκων, το οποίο τελικά έφτασε στο 19-6 με την λήξη της τρίτης περιόδου και την διαφορά να έχει μειωθεί στον… πόντο (48-49).
Μάλιστα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Γκαζιαντέπ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 50-49. Με τον Ουότερς να επιστρέφει, μετά από μία άσχημη πτώση του στο τρίτο δεκάλεπτο είχε περάσει εκτός, και να σκοράρει ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 53-55 ενώ ξέφυγε με τρεις (63-66) στο 38ο λεπτό. Ο ΜακΝιλ θα μπορούσε δώσιε διαφορά ασφαλείας στον ΑΡΗ, μετά από φάουλ και τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Κάλογουει, αλλά είχε 1/3 βολές και το σκορ έγινε 65-69 στα 52 δευτερόλεπτα. Ο Κοέν έστειλε την διαφορά στους έξι (65-71), αλλά η Γκαζιαντέπ γρήγορα μείωσε σε 69-71, μόλις πέντε δευτερόλεπα πριν το τέλος.
Ο Ουότερς είχε την ευκαιρία να… καθαρίσει το παιχνίδι αλλά με 1/2 βολές έκανε το 69-72. Ο Ράουτινς κέρδισε φάουλ, έκανε το 70-72 και αστόχησε επίτηδες στην δεύτερη, παράβαση η οποία έδωσε την μπάλα στον ΑΡΗ. Ο Ουότερς κέρδισε φάιυλ και έκανε το 70-74 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 29-43, 48-49, 70-74.

OYAL HALI GAZIANTEP: Erol 8, Rautnis 16 (3),Ugur Öğüt 9, Calloway 10 (2), Eryouz 2, Sonmez, Williams 17 (1), Balazic 6, Gokhan Sirin, Ruzic 2.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 4 (5ρ.), Πελεκάνος 5, Cupkovic 3, White 5 (1τρ., 5ρ., 2ασ.), Waters 18, Ζάρας 4 (1), Hagins 5, Cohen 10 (1), Μούρτος 4, Σίμτσακ (4ρ., 2ασ.), McNeal 16 (1τρ., 5ρ., 3ασ.).