Με… μαγκιά ο ΑΡΗΣ στους "4"

Ο ΑΡΗΣ με την στήριξη 5.000 και πλέον φιλάθλων του, έδειξε… μαγκιά και με κορυφαίους τους Χάγκινς και Σίμτσακ πήρε την νίκη με 64-61 επί της ΑΕΚ και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε φουριόζος και προοηγήθηκε με 4-0 χάρη στον Ουότερς, δείχνοντας ικανός να πάρει από νωρίς διαφορά. Αλλά η αστοχία στις επόμενες επιθέσεις σε συνδυασμό με το πρόβλημα που παρουσιάστηκε αμυντικά στην ρακέτα, έδωσαν το δικαίωμα στην ΑΕΚ να προηγηθεί με 10-15 στο έβδομο λεπτό. Άμεση απάντηση του ΑΡΗ και 17-17 στο ένατο λεπτό, αλλά οι “κίτρινοι” έκαναν νέα λάθη και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -3 (18-21). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά πήρε στους έξι (20-26) για την ΑΕΚ που εκμεταλλεύονταν στους Μαυροκεφαλίδη και Μιλόσεβιτς.
Αντίδραση του ΑΡΗ ο οποίος βρήκε πόντους από τον ΜακΝίλ, ενώ αμυντικά ο Τσούπκοβιτς έκανε… δουλειά πάνω στον Μαυροκεφαλίδη. ¨Ετσι οι “κίτρινοι” έκαναν ένα σερί 11-2 για να προηγηθούν με 31-28 στο 15ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσαν να έχουν διάρκεια στην καλή τους απόδοση, με το ημίχρονο αν βρίσκει τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισοπαλία (36-36).
Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο οπως και το πρώτο. Ο Χάγκινς πήρε μπάλα, σκόραρε αλλά έκανε και την φάση του Κυπέλλου, όταν με ένα κάρφωμα του έβαλε λίγο… παραπάνω δύναμη και γκρέμισε την μπασκέτα. Μάλιστα στράβωσε το στεφάνι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα την διακοπή του αγώνα για περισσότερο από 30 λεπτά, μιας και έπρεπε να τοποθετηθεί καινούργιο. Μετά από μία ώρα διακοπής, ο αγώνας ξεκίνησε και ο ΑΡΗΣ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με την διαφορά να φτάνει στυος έξι πόντους (42-36). Η είσοδος του Σίμτσακ άλλαξε τα δεδομένα, μιας και “εξαφάνισε” τον Μιλόσεβιτς ενώ βοήθησε και στο μαρκάρισμα του Μαυροκεφαλίδη όπως και στα ριμπάουντ. Οι “κίτρινοι” παρέμειναν στην θέση του… οδηγού μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (51-47), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η ΑΕΚ αντέδρασε και με ένα σερί 8-0 προηγήθηκε με 51-55 στο 33ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ βρήκε λύσεις, έσφιξε αμυντικά και μείωσε σε 57-58, ενώ ο ΜακΝίλ με ένα εντυπωσιακό καλάθι (πέρασε το σώμα του κάτω από την στεφάνη), έκανε το 59-58, με 55 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Χάγκινς ήταν αυτός που έστειλε την διαφορά στους 3 (61-58) στα 29 δευτερόλεπτα, ενώ έκανε ένα τρομερό κόψιμο στην άμυνα, με τον Ουότερς να κερδίζει φάουλ και να κάνει το 63-58 στα 21΄΄ πριν το τέλος. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ο ΑΡΗΣ πήρε την νίκη πρόκριση με 64-61.
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-36, 51-47, 64-61.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 6 (2), Τσούπκοβιτς 2, Ουάιτ 4, Ουότερς 10, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 17 (10ρ. 6κοψ.), Κοέν 3 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ 6, ΜακΝίλ 9 (1).
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε 5, Παπαντωνίου 7 (2), Χέρστον 10 (1), Μιλόσεβιτς 11, Σκραμπ 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 13 (1), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 8, Ουόρεν 4.