Τον… κοίταξε στα ίσα

Ο ΑΡΗΣ κοίταξε στα… ίσα τον Παναθηναικό, προηγήθηκε ακόμα και με 11 πόντους, αλλά στο τέλος φάνηκε η διαφορά ποιότητας και κυρίως εμπειρίας, με τους "κίτρινους" να γνωρίζουν την ήττα με 70-76.

Ο ΑΡΗΣ από το πρώτο λεπτό έδειξε μία διάθεση να πιέσει στην άμυνα και να τρέξει μπροστά, κάτι που αρχικά δεν πέτυχε όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική. Παρά την απουσία του Χάγκινς, οι “κίτρινοι” περιόρισαν τον Ραντούλιτσα και τον Γκιστ, ενώ επιθετικά Πελεκάνος αρχικά και ΜακΝίλ στην συνέχεια έστειλαν την διαφορά στους έξι πόντους (18-12), ενώ με τρίποντο του Ουάιτ, έφτασε στους εννέα (21-12) στο έβδομο λεπτό. Οι παίκτες του Πρίφτη παρά τις αλλαγές δεν έχασαν τον ρυθμό τους και με τρίπονο του Ζάρα προηγήθηκαν με 24-13 στο όγδοο λεπτό. Ο Παναθηναικός με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 24-18 στο τέλος της πρώτης περιοδου.

Οι “κίτρινοι” διατήρησαν το προβάδισμα τους στο σκορ, με τον Ουότερς να ανεβάζει ρυθμούς και να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση. Με δικούς του πόντους και σκληρή άμυνα, ο ΑΡΗΣ βρέθηκε στο +8 (32-24) σρτο 15ο λεπτό. Κάπου εκεί αντέδρασε ο Παναθηναικός, χάρη στα σφυρίγματα των διαιτητών, με αποτέλεσμα να κάνει ένα σερί 7-0 και να ισοφαρίσει σε 34-34 στο 17ο λεπτό.

Ο ΑΡΗΣ βρήκε λύσεις, διατήρησε την ψυχραιμία του για να μπορέσει να κλείσει προηγούμενος το πρώτο ημίχρονο με 39-35. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με τρίποντο του Κοέν με επτά πόντους (42-35), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη μιας και τα πολλά λάθη έδωσαν το δικαίωμα στον Παναθηναικό να κάνει ένα σερί 9-0 και να προηγηθεί με 42-44. Οι “κίτρινοι” μπόρεσαν να παραμείνουν στο παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι έπαιζαν οι αναπληρωματικοί αλλά κράτησαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν εκ νέου με 51-47, όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν προηγούμενοι την περίοδο με ένα σερί 7-0 (51-54).

Στην τέταρτη περίοδο ο ΑΡΗΣ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 59-59 αλλά το μεγάλο πρόβλημα που δεν είχε απάντηση ήταν ο Γκιστ, ο οποίος πέτυχε στο τελευταίο δεκάλεπτο 16 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 61-70, οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 66-72 στο 38΄και 30΄΄ αλλά μέχρι εκεί. Η αντεπίθεση δεν ολοκληρώθηκε με αποτέλεσμα ο ΑΡΗΣ να γνωρίσει την ήττα με 70-76, αλλά ένα γεμάτο Αλεξάνδρειο να αποθεώνει τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη για την προσπάθεια.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 39-35, 51-54, 70-76.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος 11 (1), Ουάιτ 13 (2), Ουότερς 14 (2), Κοέν 10 (1), ΜακΝίλ 11 (1), Ξανθόπουλος 2, Τσούπκοβιτς 3 (1), Δίπλαρος, Ζάρας 3 (1), Μούρτος 3, Σίμτσακ.

Παναθηναικός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 4 (1), Ραντούλιτσα 14, Φελντέιν 3 (1) Γκιστ 17, Καλάθης 11 (2), Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 7 (1)., Φώτσης 5, Διαμαντίδης 12 (3), Κούζμιτς 3.