Πλήρωσε λάθη και αστοχία

Ο ΑΡΗΣ θα μπορούσε να πάρει την νίκη. Ο ΑΡΗΣ ίσως να άξιζε την νίκη, αλλά δεν την κατέκτησε. Αιτία της ήττας; Τα λάθη και η αστοχία κυρίως από την γραμμή των βολών.

Ο ΑΡΗΣ πίεσε από την αρχή και ποροσπάθησε να εκμεταλλευτεί την δύναμη του μέσα στην ρακέτα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να διατηρήσει από τα πρώτα δευτερόλεπτα ένα προβάδισμα, το οποίο έφτασε στους τρεις πόντους (10-13) στο έβδομο λεπτό. Οι αλλαγές του Πρίφτη δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα μιας και η Τραμπζονσπόρ κατάφερε να κλείσει προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο με 17-16.
Οι Τούρκοι μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν με 22-16 κυρίως χάρη στον Τζόνσον Όντομ, με τον ΑΡΗ να εχει αμυντικό πρόβλημα πρώτιστα και μετά επιθετικό.Η επιστροφή των Χάγκινς-Ουάιτ βελτίωσε επιθετικά τους “κίτρινους” οι οποίοι μείωσαν σε 28-27 στο 15ο λεπτό αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη μιας και πάλι λάθη που έκαναν έδωσαν το δικαίωμα στην Τραμπζονσπόρ να πάρει διαφορά έξι πόντων (37-31) στο τέλος του ημιχρόνου.
Οι παίκτες του Πρίφτη εξακολουθούσαν να παρουσιάζουν αδυναμίες στην άμυνα, αυτή την φορά μέσα στην ρακέτα ενώ επιθετικά δεν μπορούσαν να βρουν τις καλύτερες επιλογές. Η Τραμπζονσπόρ από την πλευρά της παίζοντας απλό μπάσκετ, κατάφερε να προηγηθεί με εννέα πόντους (43-34) στο 14ο λεπτό. Η αλλαγή της άμυνας σε ζώνη “2-3” βοήθησε αμυντικά τον ΑΡΗ ο οποίος κατάφερε πολύ γρήγορα να μειώσει σε 47-43 στο 17ο λεπτό. Μάλιστα λίγο αργότερα με καλάθι του ΜακΝίλ η διαφορά έπεσε στον… πόντο (50-49) στο 28ο λεπτό αλλά στο χρόνο που απέμενε οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 έστειλαν και πάλι την διαφορά στους έξι (55-49) στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Ο ΑΡΗΣ μπήκε με ενέργεια στο τέταρτο δεκάλεπτο και μπόρεσε να μειώσει αρκετά νωρίς, με τρίποντο του Ουάιτ (57-56) στο 32ο λεπτό ενώ μετά από κλέψιμο του Ξανθόπουλου οι “κίτρινοι” πήραν το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα (57-58) στο 33ο λεπτό. Οι “κίτρινοι” είχαν μπει για τα καλά στο παιχνίδι και στην διεκδίκηση της νίκης κόντρα στην Τραμπζονσπόρ η οποία όμως δεν έχασε τον έλεγχο, παραμένοντας σε απόσταση βολή. Η κρίσιμη φάση ήταν στο 68-67 με 42 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Ο Ουότερς κράτησε αρκετά την μπάλα, επιχείρησε το σουτ αλλά αστόχησε με τους γηπεδούχους να σκοράρουν κάνοντας το 70-67. Ο Κοέν προσπάθησε να ισοφαρίσει στα 26 δευτερόλεπτα αλλά αστόχησε και αυτός, με την Τραμπζονσπόρ να παραμένει εύστοχή από την γραμμή των βολών και να κερδίσει με 74-71.
Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-31, 55-49, 74-71.
Τραμπζονσπόρ (Μάρκοβιτς): Όντομ 11 (1), Σανλί 9, Τσαντάν 4, Χάρντι 14 (2), Βελίσκοβιτς, Ντεμιρέλ 4, Κίσνει 9 (1), Γιλντιρίμ, Γουλασλάν, Στπιάνοβιτς 19, Κούλιγκ 4.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκονβιτς, Ουάιτ 12 (2), Ουότερς 12, Ζάρας, Κοέν 8, Χάγκινς 14, Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, ΜακΝίλ 15.