Επίδειξη… ισχύος και εύκολο 75-57

Ο ΑΡΗΣ δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα για να πετύχει την πρώτη του νίκη στο EuroCup, στην επιστροφή του στις ευρωπαικές διοργανώσεις, κόντρα στην Μπουντούτσνοστ με 75-57.

Ο ΑΡΗΣ με “όπλο” τον Χάγκινς μέσα στην ρακέτα, κατάφερε από νωρίς να επιβάλλει τον ρυθμό του και να πάρει διαφορά ασφαλείας κόντρα στην Μπουντούτσνοστ. ΟΙ “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 11-2 στο 4ο λεπτό και με 21-10 στο 8ο λεπτό, πριν κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +13 (25-12) έχοντας τον απόλυτο έλεγχο σε άμυνα και επίθεση.
Με τρίποντο του Ζάρα η διαφορά έφτασε στους 14 (28-14), αλλά και τους 17 (31-14) στο 13ο λεπτό με βολή του Χάγκινς. Η Μπουντούτσνοστ αντέδρασε προσωρινά, κυρίως γιατί χαλάρωσε ο ΑΡΗΣ και μείωσε σε 37-28 στο 18ο λεπτό αλλά ένα 7-2 έστειλε τους “κίτρινους” στο 14 (44-30) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, αν και έδειξαν χαλάρωση στην άμυνα κυρίως λόγω της μεγάλης διαφοράς, η οποία έφτασε στους 18 πόντους (58-40) στο 27ο λεπτό και στους 21 (62-41) στο 28ο πριν το 62-45 της τρίτης περιόδου.
Στο… ρελαντί πήγε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΑΡΗ να διατηρεί μία διαφορά άνω των 15 πόντων, και την Μπουντούτσνοστ να προσπαθεί να την κατεβάσει τουλάχιστον για τα προσχήματα. Ο Δημήτρης Πρίφτης έκανε αλλάγες, δοκίμασε σχήματα με τους “κίτρινους” να φτάνουν εύκολα στο τελικό 75-57.
Τα δεκάλεπτα: 25-12, 44-30, 62-45, 75-57.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 3, Ουάιτ 15 (1), Ουότερς 4, Ζάρας 8 (2), Χάγκινς 12, Κοέν 6, Μούρτος 4, Σίμτσακ, ΜακΝίλ 17.
Μπουντούτσνοστ (Γιόβοβιτς): Σ. Σέχοβιτς 8, Γιαραμάζ, Σούμποτιτς 2, Σε. Σέχοβιτς 6, Τσάραπιτς 1, Κουκ 4, Μπάκοβιτς 2, Ίλιτς, Ντραγκίσεβιτς 16 (2), Μάριτς 13, Ρίκιτς, Τζόσεφ 3 (1).