Ούτε οι "γκρι" δεν μπόρεσαν να τον σταματήσουν…

Ο ΑΡΗΣ κέρδισε τον Π.Α.Ο.Κ., τον κακό του εαυτό, αλλά και την κάκιστη διαιτησία(16-32 βολές!!!), με τους "κίτρινους" να επικρατούν με 84-72 και να γνωρίζουν την αποθέωση από 5.500 οπαδούς τους στο κατάμεστο "Nick Galis Hall".

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν αρκετά άστοχοι στην αρχή με 0/4 σουτ κάτι που έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 0-7.
Η απάντηση του ΑΡΗ ήρθε από τους Ουάιτ και ΜακΝίλ, οι οποίοι οδήγησαν τους “κίτρινους” σε ένα σερί 12-2 και στο 12-9 στο πέμπτο λεπτό. Οι παίκτες του Δημήτρη πρίφτη συνέχισαν όμως τα λάθη σε εκείνο το χρονικό σημείο με αποτέλεσμα να μην μπορούν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (22-20). Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Ουάιτ να συνεχίζει… ζεστός και με 16 πόντους να οδηγεί τον ΑΡΗ στο +6 (28-22) στο 14ο λεπτό.

Όμως και πάλι οι “κίτρινοι” παρουσίασαν πρόβληματα σε άμυνα και επίθεση και αυτό σε συνδυασμό με τα συνεχόμενα… φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων, ήταν οι αιτίες που ο ΑΡΗΣ έκλεισε το ημίχρονο με 41-39. Ένα πρώτο ημίχρονο όπου η ομάδα που είναι γηπεδούχος και θεωρείται καλύτερη επιθετικά είχε 4/6 βολές, ενώ ο φιλοξενούμενος, η ομάδα που θέλει να παίξει άμυνα για να κρατήσει χαμηλά το σκορ έχει 14/19 βολές.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, όσον αφορά τις βολές του ΠΑΟΚ ο οποίος συνέχισε να κερδίζει φάουλ, και έτσι έμεινε για μεγάλο χρονικό διάστημα μέσα στο παιχνίδι, ενώ ο ΑΡΗΣ άρχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα με φάουλ, όπως τα τρία του Ουάιτ. Αυτός που άρχισε την επίθεση ήταν ο Βασίλης Σίμτσακ. Ο “ήρωας” του προημιτελικού με την ΑΕΚ πήρε ριμπάουντ, έπαιξε άμυνα και κυρίως σκόραρε έξι συνεχόμενους πόντους και η διαφορά πήρε στους 10 πόντους (60-50) στο 28ο λεπτό, και τελικά έκλεισε στους επτά (63-56) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου η διαφορά έπεσε στον… πόντο (63-62) και ουσιαστικά το παιχνίδι ξεκινούσε από την αρχή. Μάλιστα ο ΑΡΗΣ βρέθηκε και στο -1 (63-64) στο 31ο λεπτό. Κάπου εκεί η είσοδος του Ξανθόπουλου έδωσε στον ΑΡΗ την ώθηση που χρειαζόνταν στην επίθεση αρχικά για να μπορέσει με Ουάιτ και τρίποντο του Έλληνα πλέι μέικερ να προηγηθεί με 73-66 στο 35ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 75-72 αλλά η άμυνα του ΑΡΗ δεν του έδωσε το δικαίωμα για κάτι παραπάνω.Ο ΜακΝιλ με τρίποντο έκανε το 78-72 και έδωσε… αέρα στον ΑΡΗ, ενώ ο Χάγκινς έδωσε τηνχ αριστική βολή με 80-72 στο 39ο λεπτό. Το τελικό 84-72 είναι δίκαιο και έδωσε το εναυσμά για τρελά πανηγύρια στον ΑΡΗ, από τους οπαδούς μέχρι τον Νίκο Λάσκαρη. Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-39, 63-62, 84-72.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 11 (3), Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 27 (4/4β., 7/10διπ., 3/4τρ., 11ρ.), Ουότερς 8, Ζάρας 2, Κοέν 2, Χάγκινς 6, Μούρτος 2, ΜακΝίλ 18 (4), Σίμτσακ 8.

Π.Α.Ο.Κ. (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8, Βασιλειάδης 18 (3/10), Κακαρούδης 4, Τσόχλας , Δέδας, Μαργαρίτης 14 (2), Ντούβνιακ 3, Μάρκοβιτς 4, Χάτσερ 19 (3), Μπάλαμπαν 2.