Κίτρινος "Τσάρος" στο Καζάν

Αυτή η ομάδα μπορεί να πετύχει πολλά και το απέδειξε και σήμερα. Ο ΑΡΗΣ επικράτησε με 74-73 στην παράταση της Ούνιξ στο Καζάν και πλέον πήρε… κεφάλι στην κούρσα για την πρωτιά στον όμιλο. Εξαιρετική άμυνα από τους "κίτρινους", ηγέτης ο ΜακΝίλ, σπουδαίο παιχνίδι από Χάγκινς.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και άστοχες, με τον ΑΡΗ να ξεκινάει πιο δυνατά στην άμυνα, κρατώντας την Ούνιξ για πέντε λεπτά άποντη. Οι “κίτρινοι” όμως είχαν προβλήματα στην επίθεση και προηγήθηκαν με 0-3. Η Ούνιξ αντέδρασε και έκλεισε προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο με 15-14, με τον ΑΡΗ να δίνει έμφαση στο μαρκάρισμα του Λάνγκφορντ.
Στην δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 23-18 μετά από ένα σερί 6-0, αλλά η απάντηση του ΑΡΗ ήταν άμεση. Με κορυφαίους τους Χάγκινς και ΜακΝίλ, οι “κίτρινοι” απάντησαν και προηγήθηκαν με 24-26, ενώ το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 31-31.
Οι “κίτρινοι” μπήκαν… φουριόζοι στην τρίτη περίοδο και με κορυφαίο τον Χάγκινς κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 7-0 και να προηγηθούν με 31-38, με την Ούνιξ να έχει εγκλωβιστεί στην άμυνα του ΑΡΗ. Η διαφορά έφτασε στους οχτώ πόντους μετά από τρίποντο του Ούαιτ (37-45) στο 25ο λεπτό, με τους παίκτες του Πρίφτη να μην αφήνουν για δευτερόλεπτο την αμυντική τους συγκέντρωση κυρίως πάνω στον Λάνγκφορντ. Με δίποντο του Σίμτσακ ο ΑΡΗΣ πήγε την διαφορά στους εννέα πόντους (41-50) στο 29ο λεπτό, με το 42-50 της τρίτης περιόδου να δίνει προβάδισμα στους “κίτρινους” για την νίκη.
Στην τέταρτη περίοδο η Ούνιξ αντέδρασε και μείωσε σε 50-52, με τον ΑΡΗ να παραμένει ψύχραιμος και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Ο Ουότερς έκανε το 60-63 και ο Αμερικανός είχε την ευκαιρία να… τελειώσει τον αγώνα με δύο βολές, μόλις τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με το σκορ στο 61-63. Αλλά έκανε 1/2 με τον Καιμακόγλου να μην συγχωρεί την κακή άμυνα των “κιτρίνων” στην τελευταία επίθεση και με τρίποντο να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση (64-64).
Στο έξτρα πεντάλεπτο η Ούνιξ κατάφερε να προηγηθεί με 71-67 αλλά οι “κιτρινοι” δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και παρέμειναν συγκεντρωμένοι στον στόχο. Ο ΜακΝίλ πήρε το παιχνίδι πάνω του επιθετικά και έκανε το 71-69, ενώ ο Πελεκανος με τρίποντο έκανε το 71-72, στο 43΄και 30΄΄. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 73-72 αλλά και πάλι ο ΜακΝίλ ήταν εκεί για το 73-74. Ο Πελεκάνος έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Λάνγκφορντ για να πάρει κατοχή ο ΑΡΗΣ ενώ και στην επομενη άμυνα, εξαιρετική άμυνα πάνω στον Καιμακόγλου. Ο Ουότερς αστόχησε αλλά το ίδιο και οι Ρώσοι στην εκπνοή με το 73-74 να σημαίνει το τέλος και μία μεγάλη νίκη για τον ΑΡΗ.
Τα δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 42-50, 64-64 (καν.αγ), 73-74 (α’ παρ.)
Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Λάνγκφορντ 19, Πονκρασόφ 2, Παραχούσκι, Κολόμ 12, Λιχοντέι 2, Μπάνιτς, Κουμπάνοφ 9, Πάνιν, Καιμακόγλου 14 (2), Ουίλιαμς 4, Μιλάκνις 11 (3).,
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 6 (2), Ουάιτ 10 (8ρ.), Ουότερς 10, Ζάρας, Χάγκινς 16, Κοέν 5 (1), Μούρτος 3, Σίμτσακ 2, ΜακΝίλ 20 (2).