Το πάλεψε όσο μπορούσε, όσο τον άφησαν…

Ο ΑΡΗΣ δεν κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του μιας και ηττήθηκε στην Μπαρντίμα από την Μπάνβιτ με 96-84. Μία ήττα που προήλθε από την κακή αμυντική λειτουργία των "κιτρίνων", τα χαμένα ριμπάουντ αλλά και τα… σφυρίγματα έδρας των διαιτητών.ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΜΠΑΡΝΤΙΜΑ: ΗΛΙΑΣ ΓΑΙΤΑΝΙΔΗΣ

Οι “κίτρινοι” το πάλεψαν όσο μπορούσαν, όσο τους άφησαν οι διαιτητές, οι οποίοι απο την αρχή… έπαιζαν έδρα με το ημίχρονο να τελείωνει με το εκπληκτικό 12/20 βολές για την Μπάνβιτ και 1/1 για τον ΑΡΗ, ενώ συνολικά οι βολές ήταν 21/31 για τους γηπεδούχους έναντι 9/11 των παικτών του Πρίφτη.
Οι Χάγκινς και Ουάιτ βρέθηκαν εκτός αγώνα λόγω φάουλ αρκετά νωρίς, ο δεύτερος μάλιστα αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο 23ο λεπτό και αυτό είχε ως αποτέλεσμα πρόβλημα στο ριμπάουντ μιας και οι υπόλοιποι δεν ανταπροκρίθηκαν και η Μπάνβιτ κέρδισε αυτή την “μάχη” με 45 (26 αμυντικά, 19 επιθετικά) έναντι 22 του ΑΡΗ. Παρόλα τα προβλήματα οι “κίτρινοι” το πάλεψαν ως το 33ο λεπτό αλλά εκεί τα τρίποντα του Τζόνσον, λόγω της κακής περιφερειακής άμυνας, έδωσαν την νίκη στην τουρκική ομάδα.

Η Μπάνβιτ προηγήθηκε με 1-0 αλλά η συνέχεια ανήκε στον ΑΡΗ. Με σκληρή άμυνα πάνω στην περιφέρεια των Τούρκων και με τον ΜακΝίλ σε μεγάλα… κέφια, οι “κίτρινοι” έκαναν την ανατροπή και κυριάρχησαν στο παρκέ, προηγούμενοι με 5-15 στο έκτο λεπτό, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο με την διαφορά στο +5 (15-20). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 15-23 αλλά κάπου εκεί τα λάθη και τα πολλά φάουλ, έδωσαν το δικαίωμα στην Μπάνβιτ να τρέξει ένα σερί 12-2 και να κάνει την ολική ανατροπή, προηγούμενη με 34-28 ενώ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +8 (39-31). Βέβαια σε αυτό βοήθησαν και τα… σφυρίγματα έδρας μιας και η Μπάνβιτ είχε 12/20 βολές έναντι 1/1 (!!!) του ΑΡΗ. Η Μπάνβιτ προηγήθηκε με 42-33 νωρίς στην τρίτη περίοδο, όμως ο Ουότερς ανέλαβε δράση και οδήγησε τον ΑΡΗ στην αντεπίθεση, με αποτέλεσμα οι “κίτρινοι” παρά την απώλεια του Ουάιτ με πέντε φάουλ, να προηγηθούν με 55-57 στο 27ο λεπτό. Οι Τούρκοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, αλλά ο ΑΡΗΣ παρέμεινε σε απόσταση… αναπνοής (65-63) στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Η Μπάνβιτ κατάφερε να προηγηθεί με 10 πόντους (75-65) στο 33ο λεπτό, αλλά ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 75-71 και έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει την νίκη. Αλλά ο Τζόνσον με συνεχόμενα τρίποντα τον… πλήγωσε, όπως και ορισμένα χαμένα ριμπάουντ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν διαφορά 13 πόντων (86-73), φτάνοντας στο τελικό 95-84. Τα δεκάλεπτα: 15-20, 39-31, 65-63, 96-84.
Μπάνβιτ: Ουλουσού, Φόρτσον 13 (1), Τζόνσον 27 (5), Σλότερ 14 (1), Στέφενς, Σίμμονς 11 (1), Βίντμαρ 11 (12ρ.), Μόερμαν 5 (1), Αλτουνμπέι, Γιλντιρίμ 2.
ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 7 (1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 8 (2), Ουότερς 20 (4), Ζάρας 3 (1), Χάγκινς 10, Κοέν 14 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝίλ 16 (4).