"Αυτοκτόνησε" στην Αμαλιάδα

Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε στο +12, είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά κάπου εκεί για έναν… ανεξήγητο λόγο οι παίκτες του "εξαφανίστηκαν" δίνοντας το δικαίωμα στον Κόροιβο να κάνει μία ιστορική ανατροπή και με ένα σερί 16-2 να κερδίσει με 67-65.

Ο ΑΡΗΣ από την αρχή βρέθηκε στην… θέση του οδηγού χάρη στους ΜακΝίλ και Ουάιτ, όμως ο Κόροιβος παρέμενε σε κοντινή απόστραση. Οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 6-10 και 14-17 στο όγδοο λεπτό, με τους γηπεδούχους να κάνουν μία… μικρή αντεπίθεση και να κλείνουν προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο με 23-22. Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο, όπου οι άμυνες ή καλύτερα η αστοχία είχε τον πρώτο λόγο. Ο ΑΡΗΣ χάρη στο δίδυμο ΜακΝίλ-Ουάιτ κατάφερε να κλείσει μπροστά στο σκορ το πρώτο ημίχρονο με 38-39.
Ο ΑΡΗΣ μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο προκειμένου να πάρει διαφορά ασφαλείας και τα κατάφερε. Χάρη στην πιεστική άμυνα και με τον ΜακΝίλ να οδηγεί στην επίθεση, οι “κίτρινοι” έκαναν ένα επιμέρους 15-3 και προηγήθηκαν με 41-54 στο 29ο λεπτό, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα ενώ έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +12 (44-56). Μέχρι το 35ο λεπτό όλα πήγαιναν κατ’ ευχήν για τους “κίτρινους”, οι οποίοι προηγήθηκαν με 51-63 και έδειχναν μία ανάσα από την νίκη. Αλλά κάπου εκεί ήρθε το “μπλακ άουτ” με τον Κόροιβο να κάνει ένα σερί 16-2 για να φτάσει στο τελικό 67-65. Ο Τρότερ με δύο βολές έκανε το 67-65, με έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο ΜακΝίλ αρχικά σε τρίποντο και στην συνέχεια ο Κοέν σε δίποντο, αστόχησαν για τον ΑΡΗ, ο οποίος έχασε ένα δικό του… παιχνίδι. Τα δεκάλεπτα: 23-22, 38-39, 44-56, 67-65.
Κόροιβος Αμ. (Χ.Μαρκόπουλος): Ντέιβις 21 (2), Χριστοδούλου 4, Βασιλόπουλος 2, Κάνσιλ 8 (2), Χάρις 8, Πουλιανίτης, Χαριτόπουλος 5 (1), Γεωργάκης, Τρότερ 15 (1), Σλαφτσάκης 4.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος 4, Ουάιτ 13, Ουότερς 6, Χάγκινς 2, ΜακΝίλ 21, Ξανθόπουλος 7, Ζάρας 6 (1), Κοέν, Μούρτος, Σίμτσακ 6.