Σαλάμι… Ουγγαρίας!

Αν και προηγήθηκε με 19 πόντους στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε, τελικά, από την Σζολνόκι με 78-69. Τέταρτη ήττα για τους "ασπρόμαυρους" στο φετινό Eurocup.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, περιόρισαν την παραγωγικότητα των γηπεδούχων στους 7 πόντους. Στην επίθεση Βασιλειάδης, Χάτσερ και Σχορτσανίτης έδωσαν τις λύσεις ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τον “δικέφαλο”. Οι Ούγγροι ανέβασαν την απόδοσή τους σε άμυνα κι επίθεση και μ’ ένα επιμέρους σκορ 37-14(!) στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

Το κακό για τον ΠΑΟΚ είναι διπλό, καθώς έχασε και την διαφορά του πρώτου αγώνα (είχε κερδίσει με 72-69 μέσα στην Πυλαία), κάτι που σημαίνει πως, σε περίπτωση ισοβαθμίας οι Ούγγροι υπερτερούν.