Πέτυχε το… απόλυτο ο ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ είχε έναν διπλό στόχο. Ο πρώτος ήταν να κερδίσει την Τραμπζονσπόρ και ο δεύτερος να πάρει διαφορά +4 για να έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Και τα κατάφερε στον απόλυτο βαθμό μιας και επικράτησε με 78-70, έχοντας για κορυφαίο τον Θόδωρο Ζάρα ο οποίος με 23 πόντους έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με την φανέλα των "κιτρίνων".

Ο Χάγκινς μπήκε… ορεξάτος και μαζί του και ο ΑΡΗΣ ο οποίος προηγήθηκε με 13-7 στο πέμπτο λεπτό, θέλοντας να πάρει διαφορά ασφαλείας από την αρχή του αγώνα. Η Τραμπζονσπόρ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 17-17 στο 9ο λεπτό, με τους “κίτρινους” να αντιμετωπίζουν από νωρίς προβλήματα με φάουλ. Το 22-19 διαμορ΄φωθηκε με τρίποντο του Ζάρα την εκπνοή της πρώτης περιόδου, με τον Έλληνα γκαρντ να δίνει σημαντικές λύσεις. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “κίτρινοι”προηγήθηκαν με 28-21 στο 13ο λεπτό, διαφορά την οποία όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν μιας και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 35-33 στο 19ο λεπτό. Παρά την πίεση οι παίκτες του Πρίφτη βρήκαν τις απαραίτητες λύσεις για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +4 (40-36). Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι “κίτρινοι” θέλησαν να αυξήσουν την διαφορά των τεσσάρων και το κατάφεραν παρά το αρχικό πρόβλημα που παρουσίασαν επιθετικά, κάτι που αντιστάθμησε η εξαιρετική άμυνα των παικτών του Πρίφτη. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 50-42 στο 27ο λεπτό και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και μετά την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Ξανθόπουλος, με την διαφορά στους οχτώ (53-45), πριν το 53-47 του 30ου λεπτού. Οι παίκτες του Πρίφτη διατήρησαν το προβάδισμα και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, έφτασαν στο +10 (60-50) στο 32ο λεπτό και έδειξαν ότι πλέον ο βασικός στόχος δεν ήταν η νίκη αλλά και το +4. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να σκοράρουν, με τον Ζάρα να οδηγεί τον ΑΡΗ στο +15 (70-55) στο 36΄ και 30΄΄. Κάπου εκεί οι “κίτρινοι” πίστεψαν ότι ο αγώνας τελείωσε και οι Τούρκοι μείωσαν με ένα 9-1 σε 71-64, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο. Οι “κίτρινοι” παρέμειναν συγκεντρωμένοι και πήραν την νίκη με 78-70. Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-36, 53-47, 78-70.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης):Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 6 (1), Ουάιτ 13, Ουότερς 2, Ζάρας 23 (5), Χάγκινς 18, Κοέν 2, Μούρτος, Σίμτσακ 1, ΜακΝίλ 5 (1).
Τραμπζονσπόρ (Μάρκοβιτς): Τζόνσον Όντουμ 13 (1), Σανλί 4, Τσαντάν, Χάρντι 20 (3), Βελίσκοβιτς 11 (3), Ντεμιρέλ, Κίνσει 7, Γιλντιρίμ, Γκουλασλάν, Στιπάνοβιτς 10, Κούλιγκ 5 (1).