Δεν ίδρωσε ο ΑΡΗΣ 68-50 την Καβάλα

Ο ΑΡΗΣ όταν έπαιξε άμυνα, δεν συνάντησε προβλήματα για να κερδίσει την Καβάλαλ με 68-50 και να επιστρέψει στις νίκες στην Α1 μετά την ήττα στην Αμαλιάδα. Κορυφαίοι οι Ουότερς, ΜακΝίλ και Ουάιτ.

Η Καβάλα αιφνιδίασε τον ΑΡΗ, τον δυσκόλεψε επιθετικά και θέλησε να κρατήσει χαμηλά στο σκορ, ενώ με την είσοδο του Ταπούτου κατάφερε να προηγηθεί με 6-12 στο έκτο λεπτό. Ο Πρίφτης έβαλε τον Ουάιτ, ο οποίος δεν ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα, με τον Αμερικανό να μην έχει αντίπαλο στην ρακέτα. Αυτό βοήθησε τον ίδιο να σκοράρει και τον ΑΡΗ να μειώσει και να ισοφαρίσει με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου σε 17-17. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι “κίτρινοι”… επένδυσαν στην άμυνα και δικαιώθηκαν. Η Καβάλα προηγήθηκε με 19-22, ο Ουότερς μπήκε για να δώσει λύσεις στην επίθεση και οι “κίτρινοι” έκαναν ένα σερί 14-1 για να προηγηθούν με 33-23 στο 18ο λεπτό, πριν το 33-26 του πρώτου ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, σκληρή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση. Το βασικό βέβαια για να αυξηθεί η διαφορά ήταν η άμυνα μιας και η Καβάλα δεν μπορούσε να σκοράρει και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΑΡΗΣ να προηγηθεί με 50-33 στο 27ο λεπτό. Οι “κίτρινοι” έδειξαν στην συνέχεια μία… χαλάρωση και στο επόμενο τετράλεπτο δεν σκόραραν και η Καβάλα μείωσε σε 52-42 με ένα επιμέρους 9-2. Οι παίκτες του ΑΡΗ όμως δεν είχαν καμία διάθεση για να αφήσουν τους φιλοξενούμενους να ελπίζουν σε κάτι θετικό. Έτσι επέβαλλαν και πάλι τον ρυθμό τους τους, προηγήθηκαν με 66-46 στο 38ο λεπτό, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 68-50. Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-26, 50-37, 68-50.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης):Πελεκάνος 4, Τσούπκοβιτς 2, Ουότερς 15 (3), Χάγκινς 8 (10ρ.), ΜακΝίλ 14 (2), Ξανθόπυολος 2, Ουάιτ 14 (2), Δίπλαρος, Ζάρας 3 (1), Κοέν 4, Μούρτος 2, Σίμτσακ.
Καβάλα (Γιατζόγλου): Κεμπ 11, Καλαιτζίδης 3, Τζόουνς 7 (1), Ρόμπινσον 12 (2), Βάργκας 5, Βαν Ντε Μαρς, Ταπούτος 10 (1), Γιαννακίδης, Λίβας 2, Δεμερτζής.