Πλήρωσε το… τραγικό ξεκίνημα

Ο ΑΡΗΣ πέρασε ένα εφιαλτικό βράδυ στην Ποντγκόριτσα μιας και όχι μόνο έχασε από την Μπουντούτσνοστ αλλά δεν κράτησε και το πλεονέκτημα στην περίπτωση ισοβαθμίας κόντρα στους Μαυροβούνιους αφου΄ηττήθηκε με 75-56. Οι "κίτρινοι" απλά δεν μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΠΟΝΤΓΚΟΡΙΤΣΑ: ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΜΟΥΡΕΛΗΣ

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν… ένας εφιάλτης για τον ΑΡΗ. Οι “κίτρινοι” ήταν απελπιστικά άστοχοι στην επίθεση ενώ αμυντικά δεν μπόρεσαν να σταματήσουν αρχικά τον Ντραγκίσεβιτς και μετά τους υπόλοιπους παίκτες της Μπουντούτσνοστ με αποτέλεσμα το αρχικά 13-0 του τετάρτου λεπτού να κρίνεται φυσιολογικό.
Ο ΑΡΗΣ σκόραρε με μία βολή του Μούρτου μετά από 4΄και 30΄΄ και με το σκορ στο 17-1 για τους γηπεδούχους. Ο Πρίφτης δεν μπορούσε να βρει λύσεις, ο Κοέν επιθετικά σκόραρε για τον ΑΡΗ ο οποίος μείωσε από τους 20 πόντους (24-4) στους 18 (24-6).
Θα περίμενε κανείς μία αντίδραση από τον ΑΡΗ αλλά αυτή δεν ήρθε στην δεύτερη περίοδο. Το αντίθετο μάλιστα, με τους “κίτρινους” να εξακολουθούν να είναι τραγικοί στα ποσοστά τους, άρα και στην επίθεση αλλά το χειρότερο ήταν η αμυντική εικόνα της ομάδας. Χωρίς διάθεση να μαρκάρουν, να τρέξουν, να διεκδικήσουν το ριμπάουντ. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Μπουντούτσνοστ η οποία έστειλε την διαφορά στους 30 πόντους (46-16) στο 16ο λεπτό και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +27 (48-21).
Συνολικά ο ΑΡΗΣ στο πρώτο ημίχρονο είχε 5/25 δίποντα και 20%, 2/8 τρίποντα και 25%, δέκα λάθη, μόλις τέσσερις ασίστ έναντι 12 της Μπουντούτσνοστ, ενώ στο ranking το 64-9 λέει όλη την αλήθεια.
Η τρίτη περίοδος πέρασε με τον ίδιο τρόπο όπως οι άλλες δύο. Καμία ουσιστική αντίδραση για τον ΑΡΗ, ο οποίος είχε κάποιες καλές άμυνες και επιθέσεις αλλά ουδέποτε μπόρεσε να απειλήσει με ανατροπή. Η Μπουντούτσνοστ διατήρησε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, κλείνοντας στο + 24 (61-37).
Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, η… αμυντική πεντάδα του Πρίφτη με τους Κοέν, Σίμτσακ, Ξανθόπουλο, Ζάρα και Μούρτο έκανε εξαιρετικά την δουλειά της και με ένα σερί 10-0, μείωσε σε 61-47 στο 33ο λεπτό, δείχνοντας ότι τελικά στον ΑΡΗ υπάρχει ζωή. Οι παίκτες του Πρίφτη στην συνέχεια έχασαν πέντε επιθέσεις και παράλληλα ευκαιρίες να μειώσουν ακομα περισσότερο γιατί ένα επιπλέον κίνητρο ήταν και να διασφαλίσουν το +18 του Αλεξανδρείου και από την στιγμή που χάθηκε η νίκη αυτός ήταν ο βασικός στόχος. Αλλά τελικά ούτε αυτό κατέστη εφικτό με τον ΑΡΗ να χάνει με 75-56. Τα δεκάλεπτα 24-6, 48-21, 61-37, 75-56.

Μποντνούτσνοστ: Σουάντ Σέχοβιτς 17 (5), Γιάραμαζ 13 (3), Σούμποτιτς 5 (1), Σεάντ Σέχοβιτς 7, Τσάραπίτς 2, Κουκ 6, Ντραγκίσεβιτς 13 (2), Μάριτς , Ρίκιτς 6.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5 (1), Ζάρας 6, ΜακΝίλ 4, Ουάιτ (0/11 σουτ) , Ουότερς 11 (2), Χάγκινς 2, Κοέν 11 (2), Μούρτος 5, Τσούπκοβιτς, Σίμτσακ 12 (10ρ.)..