Αν έχεις Μπουρούση, διάβαινε

Μπορεί να εκκρεμούν ακόμα δύο αγωνιστικές για την αυλαία της Regular Season της Euroleague, ωστόσο η Λαμποράλ Κούτσα κλείδωσε από σήμερα την πρόκρισή της στο Top-16.

Οι Βάσκοι επικράτησαν 92-56 της Λιμόζ στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα», για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου και έφτασαν το ρεκόρ τους στο 5-3. Από την άλλη οι Γάλλοι έμειναν στο 2-6 και αποχαιρέτησαν οριστικά τη διοργάνωση.

Κορυφαίος για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν ο Άνταμς με 23 πόντους, υπερπολύτιμη η συνεισφορά του Μπουρούση που έκανε double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ είχε και 6 ασίστ. Από πλευράς Λιμόζ, μόνο ο Βέστερμαν είχε διψήφιο αριθμό πόντων (14).

Με το πόδι… στο γκάζι, όπως άλλωστε κάνει σε όλα τα εντός έδρας παιχνίδια της, ξεκίνησε το ματς η Λαμποράλ. Οι Βάσκοι μπήκαν φουριόζοι χτίζοντας από νωρίς διαφορά (20-7 στο 6’), για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +14 (29-15). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με πολυφωνία στην επίθεση και αποτελεσματικές άμυνες, η Λαμποράλ εδραίωσε την υπέρ της διαφορά στους 20 πόντους (42-21 και 45-25). Μάλιστα με ένα σερί 9-2 στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, ανέβασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο τιμή της, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +25 (54-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Γιάννη Μπουρούση να δημιουργεί (έφτασε στα μέσα της περιόδου τις 6 ασίστ) και τον Ντάριους Άνταμς να εκτελεί, η Λαμποράλ όχι μόνο απάντησε στην προσπάθεια αντίδρασης της Λιμόζ, αλλά διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα της. Με καλάθι του Χάνγκα, αυτό έφτασε στο +31 (71-40), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 73-43.

Η αντίδραση της Λιμόζ, έστω για να μειώσει το εις βάρος της σκορ, δεν ήρθε ούτε στην τέταρτη περίοδο, κάτι που κράτησε τη διαφορά σε δυσθεώρητα επίπεδα. Το τελικό 92-56 «κλείδωσε» την πρόκριση της Λαμποράλ στην επόμενη φάση, αφήνοντας παράλληλα εκτός συνέχειας του θεσμού τους Γάλλους.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 54-29, 73-43, 92-56

Λαμποράλ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 9, Ντιόπ Μ., Κοζέρ 7, Πλάνινιτς 2, Σενγκέλια 11, Χάνγκα 7, Μπουρούσης 10, Μπλάζιτς 4, Ντιόπ Ι. 5, Τίλι 6, Άνταμς 23, Κορμπάτσο 8

Λιμόζ (Ερβέ): Σάφαρτζικ, Βοϊτσιεχόφσκι 4, Ντάνιελς, Γκέιτενς 9, Βέστερμαν 14, Πέιν 5, Μπουνγκού-Κολό, Τραορέ, Καμαρά 6, Ντιαβαρά 8, Ζερμπό 4