Άνετη επικράτηση, πρόκριση και στο βάθος… πρωτιά

Τι κι αν είχαν κερδίσει την πρόκριση πριν ξεκινήσει ο αγώνας; Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έπραξαν ως όφειλαν, κέρδισαν την Στεάουα στο Βουκουρέστι και βάζουν πλώρη για την πρώτη θέση του ομίλου.

Οι “κίτρινοι” ξεκίνησαν χωρίς ιδιαίτερη συγκέντρωση τον αγώνα, υπέπεσαν σε αρκετά λάθη αλλά δεν το πλήρωσαν γιατί το ίδιο έπραξαν και οι Ρουμάνοι. Οι γηπεδούχοι μάλιστα ήταν ιδιαίτερα άστοχοι και έβαλαν τους πρώτους τους πόντους μετά από 3,5 λεπτά με καλάθι του Τζέραλντ Λι. Ο ΑΡΗΣ με μπροστάρηδες τους Αμερικανούς, Ουάιτ, Χάγκινς και ΜακΝίλ μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ. Η διαφορά άγγιξε και ξεπέρασε τους 10 πόντους (6-15 με βολές του ΜακΝίλ και 8-18 με λέι απ του Ξανθόπουλου) με τη Στεάουα να διατηρεί επαφή στο σκορ χάρη στους πόντους του Έιμις. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΑΡΗ μπροστά με 8-18.

Η Στεάουα πλησίασε στους 5 (20-25 στο 15′) με τρίποντα του Παουλ και του Μαρίνοβιτς, όμως οι “κίτρινοι” επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με καλάθια της τριάδας Χάγκινς, ΜακΝίλ και Ουάιτ που έφεραν τον ΑΡΗ προηγούμενο με 29-39 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε με τη Στεάουα να επιχειρεί να μειώσει το σκορ και να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν απάντηση κάθε φορά που η διαφορά έπεφτε σε… επικίνδυνα για τον ΑΡΗ επίπεδα (36-42 23′, 41-47 27′). Παρόλα αυτά, η Στεάουα κατάφερε και πλησίασε στο -3 (51-54) με την ολοκλήρωση 30 λεπτών αγώνα, δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στο παιχνίδι.

Αυτό το -3 ήταν και το περισσότερο που πλησίασαν οι γηπεδούχοι, καθώς στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η ώρα του ΜακΝίλ να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες και να “ψαλιδίσει” τις ελπίδες της Στεάουα για ολική ανατροπή. Ο Αμερικανός έβαλε τους 11 από τους 21 πόντους του στην τελευταία περίοδο οδηγώντας εκ του ασφαλούς τον ΑΡΗ στη νίκη και του δίνει την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρωτιά την ερχόμενη Τρίτη με αντίπαλο την Μπάνβιτ στο “Nick Galis Hall”

Τα δεκάλεπτα: 8-18, 29-39, 51-54, 67-77.

Στεάουα: Παουλ 8 (2), Έιμις 12, Νικοάρα 10, Λι 2, Ράσιτς 7 (1), Κούπερ 6, Ικόβλεφ 8 (2), Μαρίνοβιτς 14 (4).

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 8, Γουάιτ 16, Γουότερς 8, Ζάρας, Χάγκινς 11, Κοέν 4, Μούρτος 4, Μακ Νιλ 21 (2).