Περίπατος… πρεμιέρας στο Αλεξάνδρειο

Ο ΑΡΗΣ έδειξε ότι θα είναι διεκδικητής της πρόκρισης, όπως επίσης ότι από το Αλεξάνδρειο δεν θα περάσει κανείς, διαλύοντας την Νεπτούνας με 84-58, γνωρίζοντας την αποθέωση από 5.500 και πλέον φιλάθλους του. Κορυφαίοι οι ΜακΝίλ, Ουάιτ για τον ΑΡΗ ο οποίος προηγήθηκε μέχρι και με 26 πόντους.

Ο ΑΡΗΣ από το πρώτο δευτερόλεπτο έδειξε ότι θέλει να πιέσει στην άμυνα την Νεπτούνας, κυρίως στην γραμμή των 6.75 αλλά και να μπορέσει να… τρέξει μπροστά για να πετύχει εύκολα καλάθια. Οι Λιθουανοί μείωσαν σε 6-5 και αυτό “εκνεύρισε” τους παίκτες του Πρίφτη, οι οποίοι ήταν… ισοπεδωτικοί. Με το Αλεξάνδρειο των 5.500 και πλέον φιλαθλων του να “φλέγεται”, ο ΑΡΗΣ έκανε ένα σερί 19-0, κρατώντας την Νεπτούνας άποντη για επτά λεπτά. Ο ΜακΝίλ οδηγούσε την επίθεση των “κιτρίνων” έχοντας 10 πόντους, ενώ όσοι χρησιμοποιήθηκαν πρόσφεραν τα μέγιστα για το 25-5 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί τελείωσαν όλα για την υπόθεση νίκη, όσο νωρίς και να ήταν στον αγώνα.
Το σερί του Άρη συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο 25-0 με την διαφορά στο +26 και το σκορ στο 31-5 στο 12ο λεπτό. Οι “κίτρινοι” ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι και ήταν λογικό να χαλαρώσουν σε εκείνο το σημείο, με τους Λιθουανούς της Νεπτούνας να το εκμεταλλευόνται με την λογική ότι σκόραραν περισσότερους πόντους από την πρώτη περίοδο. Όμως το τέλος του ημιχρόνου ήταν σχεδόν το ίδιο με αυτό του πρώτου δεκαλέπτου. Σκληρή άμυνα και άστοχα σουτ των Λιθουανών, εύκολα καλάθια για τους “κίτρινους” και το… κερασάκι στην τούρτα το τρίποντο του ΜακΝίλ που έκανε το 46-22 στην εκπνοή του δεύτερου δεκαλέπτου. Η κυριαρχία των “κίτρινων” φαίνεται και από τα στατιστικά με 21-11 στα ριμπάουντ, 60% στα τρίποντα (6/10), 55% στα δίποντα (12/22) και 100% στις βολές (4/4). Η Νεπτούνας προσωρινά με τρία τρίποντα μείωσε σε 50-35 στο 24ο λεπτό, αλλά πολύ γρήγορα ο΄ΑΡΗΣ επέβαλλε την τάξη και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +19 (63-44) με τρίποντο του Ουότερς στην εκπνοή. Η τέταρτη περίοδος ήταν ίδια με τις προηγούμενες. Η Νεπτούνας προσπαθούσε να μειώσει, ο ΑΡΗΣ να κρατήσει την διαφορά άνω των 20 πόντων, φτάνοντας μέχρι τους 26 (84-58) που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 25-5, 46-22, 63-44, 84-58.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6 (2), Πελεκάνος 2, Φλιώνης, Ουάιτ 19 (1), Ουότερς 9 (1), Ζάρας 9 (1), Χάγκινς 8, Κοέν 2, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 6, ΜακΝίλ 18 (4).
Νεπτούνας (Αντομάιτις): Γιούιν 13 (3), Σίκνιους, Μαζέικα 11 (2), Γκιρντζιούνας 6, Μπάντερ, Σαρακάουσκας 3 (1), Ζαβάτσκας 6 (2), Γκραντ 8, Μπιρούτα 11 (1), Μπουτκεβίτσιους.