Εύκολα την Αρμάνι η Άλμπα

Η Άλμπα Βερολίνο ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισε με 83-67 την Αρμάνι Μιλάνο και ξεκίνησε νικηφόρα στο Last 32 του Eurocup.

Ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι Γερμανοί είχαν την ορωτοβουλία των κινήσεων και διατηρούσαν έναν ελαφρύ προβάδισμα, τ’ οποίο δεν μπορούσαν όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τους επέτρεπαν ν’ ανεβάσουν σε υψηλότερα επίπεδα.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς έσφιξαν την άμυνά τους, κρατώντας χαμηλά σε παραγωγικότητα τους αντιπάλους τους. Στην επίθεση, διαβάζοντας σωστά και με υπομονή την αντίπαλη άμυνα, έβρισκαν τον τρόπο να φτάνουν μέχρι το αντίπαλο καλάθι, ανεβάζοντας ακόμα και στο +20 την διαφορά.

Οι Μιλανέζοι στον χρόνο που απέμενε δεν κατάφεραν ν’ αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και οδηγήθηκαν μοιραία στην ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 41-40, 60-52, 83-67.