Ξέσπασε… στον Αρκαδικό ο ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ ήταν πληγωμένος μετά τις τέσσερις συνεχόμενες ήττες και την… νύφη πλήρωσε ο Αρκαδικός. Οι "κίτρινοι" με μία καλή εμφάνιση επικράτησαν εύκολα με 86-52, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 39 πόντους. Κορυφαίος ο αλάνθαστος Ντόμινικ Ουότερς με 17 πόντους και 100% ευστοχία.

Ο ΑΡΗΣ άργησε να πάρει… μπρος κόντρα στον Αρκαδικό ο οποίος με τον Καββαδά έμεινε κοντά στο σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο. Όμως χάρη στην καλή άμυνα των “κιτρίνων” και στην επιθετική άνοδο του Ουότερς οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 21-10 στο 8ο λεπτό και με 26-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Μάλιστα στην αρχή του δεύτερου η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους (29-14).

Ο Αρκαδικός απάντησε με ένα σερί 7-0 για να μειώσει σε 29-21 στο 14ο λεπτό αλλά άμεσα οι παίκτες του Πρίφτη πήραν τον έλεγχο του αγώνα, περιόρισαν αμυντικά τους αντιπάλους τους και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +19 (43-24). Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τον Δημήτρη Πρίφτη να κάνει “ροτέισον” δίνοντας την ευκαιρία στους βασικούς του να ξεκουραστούν.

Με πόντους του Μούρτου η διαφορά έφτασε στους 29 πόντους (68-39) στο τέλος της τρίτης περιόδου αλλά δεν έμεινε εκεί. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι “κίτρινοι” και κυρίως ο Κοέν, είχαν τον απόλυτο έλεγχο με την διαφορά να… φλερτάρει με τους 40, μένοντας στους 39 (84-45) στο 39ο λεπτό, πριν το τελικό 86-52.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 43-24, 68-39, 86-52.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 14, Ουότερς 17 (2/2β., 3/3διπ., 3/3τρ.), Μούρτος 6, Χάγκινς 7, ΜακΝίλ 15 (3), Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 5 (1), Τσούπκοβιτς 3 (1), Δίπλαρος, Ζάρας 5 (1), Κοέν 12 (1), Σίμτσακ.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καββαδάς 19, Βαν όστρομ 7 (1), Στεφανίδης, Μπράουν 5 (1), Καλλινικίδης 3 (1), Καραμαλέγκος 2, Κοψαυτής 5 (1), Κωνσταντίνου, Τζουγκαράκη 2, Τσέλος 2, Λι 7, Σταματόπουλος.