Ο ΑΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ!

Ο ΑΡΗΣ είναι το "αφεντικό" της πόλης μετά την νίκη του μέσα στο κλειστό της Πυλαίας με 69-77 και παρά τις αμέτρητες διακοπές, από τους οπαδούς του Π.Α.Ο.Κ. οι οποίοι δεν άντεχαν να βλέπουν τον "ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ" να κερδίσει δίκαια και με κορυφαίους τους ΜακΝίλ, Ουότερς, Ουάιτ και Πελεκάνο.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλά χάρη στον Ντόμινικ Ουότερς ο οποίος δεν είχε αντίπαλο. Έτσι οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 3-6 και με 11-15 με τον Αμερικανό των “κιτρίνων” να έχει φτάσει στους εννέα πόντους. Οι γηπεδούχοι προκάλεσαν μία τεχνική… ένταση η οποία τους βοήθησε να κάνουν ένα σερί 6-0 και να προηγηθούν με 17-15 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-19.

Οι “κίτρινοι” ήταν κακοί στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, έμειναν άποντοι για τρία λεπτά και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 34-26. Αργά αλλά σταθερά άρχισαν να μειώνουν στο σκορ, βρίσκοντας λύσεις από τους Ουότερς και ΜακΝίλ όμως η διαφορά έκλεισε στο -6 (39-33) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ βρέθηκε στο -10 (45-35) και κάπου εκεί ήρθε η αντεπίθεση. Ο Πρίφτης έβαλε τον Πελεκάνο ο οποίος “εξαφάνισε” τον Βασιλειάδη και… έδεσε την άμυνα των “κιτρίνων”. Ο Ουάιτ έκανε θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ και ο ΑΡΗΣ έτρεξε ένα σερί 9-0 και μείωσε σε 45-44 στο 26ο λεπτό αλλά δεν έμεινε εκεί μιας και ισοφάρισε σε 48-48.

Οι “κίτρινοι” είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έκλεισαν μάλιστα την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 56-58. Ο ΑΡΗΣ είχε την ψυχολογία υπέρ του και διατηρήθηκε στο προβάδισμα ενώ με τρίποντο του Τσούπκοβιτς έκανε το 62-68.

Οι “κίτρινοι” είχαν την ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό για τις επιλογές τους και προηγήθηκαν με 69-75, 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με φοβερό τρίποντο του Γουάιτ. . Η νέα διακοπή δεν επηρέασε τους “κίτρινους”, άλλωστε απέμεναν μόλις οχτώ δευτερόλεπτα και ο Μούρτος σφράγισε το τελικό 69-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-33, 56-58, 69-77.

Π.Α.Ο.Κ. (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 11 (1), Βασιλειάδης 15 (3), Μαργαρίτης 4, Μάρκοβιτς 2, Χάτσερ 16 (1), Λιάπης, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 9 (2), Δέδας, Κώττας, Σχόρτσιανιτης 8, Ντούβνιακ 2.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 13 (1), Ουότερς 17 (1), Κοέν 4, Μούρτος 4, ΜακΝίλ 19 (3), Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3 (1),Τσούπκοβιτς 3 (1), Ζάρας 4, Χάγκινς 8.