"Αυτοκρατορικό πάρτι" στο… ευρωπαικό αντίο

Ο ΑΡΗΣ ήθελε να αποχαιρετήσει το EuroCup με μία νίκη. Και την πέτυχε κόντρα στην Αρμάνι, επικρατώντας με 83-68 και βγάζοντας… αύρα "Αυτοκράτορα" σε ένα Αλεξάνδρειο "κόλαση" από 5.000 φιλάθλους. Μία νίκη που άφησε όμως πικρή γεύση, γιατί φάνηκε ότι ο ΑΡΗΣ είχε την πρόκριση…

Ο ΑΡΗΣ από την αρχή προσπάθησε να πάρει προβάδισμα και διαφορά και τα κατάφερε μετά από 5΄και 30΄΄ αγώνα, όταν και προηγήθηκε με 15-11. Η Αρμάνι είχε τον Σάντερς σε καλή μέρα μιας και αυτός αποτελούσε την μοναδική απειλή για τον ΑΡΗ. Η είσοδος του Τσούπκοβιτς βοήθησε τους “κίτρινους” να κλείσουν την πρώτη περίοδο με διαφορά πέντε πόντων (26-21).
Ο Ρέπεσα άλλαξε την πεντάδα του στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Σιμόν να δίνει άλλη δυναμική στην Αρμάνι και να την οδηγεί σε ένα 10-2 το οποίο της έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (28-31). Οι “κίτρινοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φέρουν και πάλι το παιχνίδι στον έλεγχο τους, προηγήθηκαν με 41-36 στο 17ο λεπτό αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά, με την Αρμάνι να κλείνει μπροστά το πρώτο ημίχρονο με 46-47.
Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Αρμάνι προηγήθηκε με 46-53, κάτι που φαίνεται ότι ξύπνησε τους “κίτρινους”. Με εκπληκτική άμυνα, κλεψίματα και τον Ουάιτ να σκοράρει από τα 6.75 ο ΑΡΗΣ έκανε ένα σερί 16-0 και προηγήθηκε με 62-53 στο 27΄και 30΄΄. Η Αρμάνι μείωσε σε 62-59 αλλά μία τεχνικη ποινή του Σάντερς και ένα τρίποντο στην εκπνοή της τρίτης περιόδου από τον Τσούπκοβιτς έκαναν το 68-59, δίνοντας στον ΑΡΗ διαφορά οχτώ πόντων στο 30ο λεπτό.
Στην τέταρτη περίοδο οι “κίτρινοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, δυνατοί στην άμυνα και με λύσεις επιθετικά, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 18 πόντους (83-65) στο 38ο λεπτό, τίποτα δεν άλλαξε και ο ΑΡΗΣ πήρε μία μεγάλη νίκη με 83-68.
Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-47, 68-59, 83-68.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Δήμας, Τσούπκοβιτς 9 (3), Ουάιτ 12 (2), Ουότερς 12, Δίπλαρος, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 15, Κοέν 6, Μούρτος 11 (2), Σίμτσακ 1, ΜακΝίλ 12.
Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛίν 2, Λαφαγιέτ 5 (1), Σερέλα 5 (1), Μάτσβαν 11, Τσιντσιαρίνι 12 (1), Σάντερς 14 (2), Τζένκινς 7 (1), Μπάρατς 1, Σιμόν 11 (1).