Δύσκολη νίκη για Κηφισιά

Η Καβάλα -προσεχής αντίπαλος του ΑΡΗ στο πρωτάθλημα- δυσκόλεψε πάρα πολύ την Κηφισιά, αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 83-79.

Η ομάδα του Στηβ Γιατζόγλου κατάφερε μέσα από την άμυνά της να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και να πάρει ακόμα και διψήφια διαφορά στο σκορ. στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μείωσαν την διαφορά σε απόσταση βολής κι έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι.

Στην τελευταία περίοδο, οι «αργοναύτες» κρατούσαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα στο σκορ, με την Κηφισιά να τους ακολουθεί κατά πόδας. Στα τελευταία δύο κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 38-48, 61-63, 83-79