Νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε του Παναθηναϊκού με 69-67, σημείωσε την 6η νίκη του στο top 16 της Ευρωλίγκα και προσπέρασε τους "πράσινους" στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να πάει το παιχνίδι στον δικό του ρυθμό, διατηρώντας μέχρι την ανάπαυλα το προβάδισμα στο σκορ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μ’ ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο κατάφεραν ν’ αντιστρέψουν την εις βάρος τυς κατάσταση και να μπούνε σε θέση οδηγού. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” έκαναν μία απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσουν το ματς, όμως οι Σέρβοι άντεξαν σε αυτή την αντεπίθεση και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 28-31, 53-42, 69-67

Και οι δύο ομάδες μετρούν από 6 νίκες και 4 ήττες, όμως ο Ερυθρός Αστέρας υπερτερεί στην ισοβαθμία, καθώς έχει κερδίσει δύο φορές τον Παναθηναϊκό.