Η καρδιά του "ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ"

Ο ΑΡΗΣ έδειξε ότι είναι φτιαγμένος από… "ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΟ" μέταλλο και με ένα σερί 9-0 σε 60 δευτερόλεπτα, έκανε μία επική ανατροπή μέσα στην Κηφισιά και επικράτησε με 65-67 και κορυφαίο τον Ουότερς. ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΠΕΝΤΖΟΣ

Ο ΑΡΗΣ θέλησε να πάρει το προβάδισμα από την αρχή και το κατάφερε με 4-6, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 13-6. Οι “κίτρινοι” είχαν πρόβλημα στην επίθεση, ήταν αρκετά άστοχοι και αυτό φάνηκε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όταν βρέθηκαν στο -5 (20-15), ενώ βρέθηκαν ακόμα και στο -9 (20-11). Η δεύτερη περίοδος ήταν κακή για τον ΑΡΗ, με τους παίκτες του Πρίφτη να συνεχίζουν να είναι άστοχοι από όλες τις γραμμές. Χάρη στην άμυνα τους βέβαια οι “κίτρινοι” παρέμειναν κοντά στο σκορ, μειώνοντας σε 23-20 στο 15ο λεπτό, αλλά και στο -6 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (32-26).
Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν ιδανικό για τον ΑΡΗ. Με εκπληκτική άμυνα που ανάγκασε την Κηφισιά σε λάθη, με τον Ουάιτ σε επιθετική άνοδο, οι “κίτρινοι” έκαναν ένα σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 32-35 στο 24ο λεπτό και με 34-40, με το επιμέρους σκορ στο 14-2. Η Κηφισιά κατάφερε με ένα σερί 6-0 να ισοφαρίσει σε 42-42. Οι “κίτρινοι” κράτησαν το προβάδισμα τελικά ως το τέλος της τρίτης περιόδου (47-50), όμως η Κηφισιά μπήκε πιο δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 56-52 στο 34ο λεπτό. Οι “κίτρινοι” είχαν τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση, ο ΜακΝίλ λίγο αργότερα αποχώρησε με πέντε φάουλ αλλά ο Ουότερς ανέλαβε δράση και τον ρόλο του ηγέτη. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα, μάλιστα προηγήθηκαν με 65-59, με 64 δευτερόλεπτα να απομένουν. Κάπου εκεί ο ΑΡΗΣ έδειξε το πραγματικό του πρόσωπο, με σκληρή άμυνα και ηγέτη τον Ουότερς, έκανε ένα σερί 7-0 για να προηγηθεί με 65-66, οχτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος και καλάθι του Μούρτου ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα του Σταμάτη. Η Κηφισιά στην τελευταία της επίθεση… σταμάτησε στον Χάγκινς, με τον Ουότερς να κερδίζει φάουλ με ένα δευτερόλεπτο και 8 δέκατα να απομένουν. Ο Αμερικανός του ΑΡΗ έκανε το 65-67, έχασε την δεύτερη και εκεί τελείωσε ο αγώνας με τους “κίτρινους” να παίρνουν την νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-26, 47-50, 65-67.

Κηφισιά (Παπαθεωδόρου): Στίγγερς 6, Σταμάτης 4, Κασελάκης 9, Χοτζ 7, Γλυνιαδάκης 2, Μάρσαλ 2, Γκίκας 5, Πόποβιτς, Ελ Αμίν 25 (1), Σμιθ 4.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 5 (1), ουότερς 17 (2), Χάγκινς 8, Μούρτος 11 (1), ΜακΝίλ 6, Ξανθόπουλος, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 6 (1), Ζάρας 8 (1), Κοέν 2, Σίμτσακ 4.